Storaktion mod prostitution

Asger Møller, ejer af Gøglerbåden i Aalborg, har fået forlænget sin varetægtsfængsling. Arkivfoto: Grete Dahl
Asger Møller, ejer af Gøglerbåden i Aalborg, har fået forlænget sin varetægtsfængsling. Arkivfoto: Grete Dahl

Restaurant Gøglerbåden i Aalborg har været omdrejningspunkt for andet og mere end eksotisk dans, nemlig organiseret kvindehandel. Det er politiets teori i en større sag om organiseret prostitution.

Ifølge vicepolitiinspektør Frank Olsen er sagen efterforsket siden september, og i går ved middagstid slog politiet til og anholdt fem personer i alderen 36 til 63 år, fire mænd og en kvinde. Den ene er rumæner mens de øvrige er danske statsborgere.

- Vi sigter dem for rufferi og mellemhandlervirksomhed, der tilsammen kan give fem års fængsel, oplyser Frank Olsen. De anholdte tilhører dels ejerkredsen omkring baren og kommer dels udefra.

- Derudover forventer vi yderligere en eller måske flere anholdelser i sagen, siger Frank Olsen.

I søgelyset i længere tid

I folkemunde har Gøglerbåden i Aalborg i årevis været kendt for at være en bar, hvor man kan finde udenlandske, letlevende damer. Stedet har da også været i politiets søgelys i længere tid.

- Der har skullet køre en længere efterforskning med flere efterforskningsmæssige tiltag, der skulle afsløre, hvordan det her er skruet sammen, forklarer Frank Olsen.

- Jeg er helt sikker på, at det er et slag mod den prostitution, som er koncentreret omkring Gøglerbåden.

Dagens aktion strækker sig ud over aktviteterne på Gøglerbåden også til et bordel i Nørresundby. I de kommende dage vil endnu et nordjysk bordel måske blive føjet til listen.

Syv prostituerede anholdt

Politiet har også anholdt syv prostituerede, der opholder sig ulovligt i Danmark. Indtil videre arbejdes der ud fra en teori om, at de udenlandske prostituerede har arbejdet fra Gøglerbåden og bordellet i Nørresundby.

I alt deltog der 30 personer i politiets aktion, som forløb i samarbejde med Skat og Center mod Menneskehandel. De syv piger er blevet afhørt i samarbejde med Center mod Menneskehandel og politiets udlændingeafdeling.

- Vi håber, at pigerne vil fortælle om, hvordan de er kommet til Danmark, og hvordan deres forhold i øvrigt er og har været, siger Frank Olsen.

- Det er vigtigt at huske, at de prostituerede er ofrene i denne sag, og centeret er med for at varetage pigernes tarv, siger Frank Olsen.

Skat har beslaglagt flere dokumenter og regnskaber, som nu skal gennemgås.

Ni adresser ransaget

I forbindelse med efterforskningen er der ransaget på i alt ni forskellige adresser i Aalborg, Nørresundby og Østervrå. Flere af dem var privatadresser, og i en af de anholdtes garage fandt politiet en del tyvekoster.

Tip en ven Print artikel

Kommenter denne artikel

04. feb 2009 kl. 22:12 Zod

Læs/besvar

Heh....why am i not surprised?  

Læs/besvar

04. feb 2009 kl. 22:40 gimpen

Læs/besvar

Griner.. Ja, hvor længe har det eksisteret efterhånden? Det må være nogle år. 40?? 50??

Læs/besvar

04. feb 2009 kl. 23:01 langtur

Læs/besvar

Ha- Ha... ja hvem har ikke besøgt dette sted...fået " et godt tilbud", tja men den gang der var rigtige fiskere til i Hirtshals, altså dengang man tændte en cigaret, eller en cigar, ved at sætte ild til en hundrede krone seddel, ja se dengang var det allerede en realitet, men ja fiskere er der jo ikke så mange af i dag, de er da mere fattige end dengang, og pigerne er der vel endnu,(selvfølgelig nogle nye),ja mange år siden det begyndte, men ingen havde ondt af det, men nu med ny politireform, så skal der da gøres noget...  Som Peter Schrøder sagde engang, " Det er fanme uhyggeligt du..."... men selvfølgelig den lille mands glæder...

Læs/besvar

04. feb 2009 kl. 23:10 Martin Sørensen

Læs/besvar

Ja sku også på tide at det hul blev lukket, syntes sku det er klamt at folk kommer sådan et sted. Nu er der sikkert nogle folk, som er nervøs for at blive anholdt, fordi de har været nede og besøge stedet og takket ja til deres tilbud.  Min mening er sådan nogle steder burde lukkes.  Men ved faktisk ikke om det i sig selv at ulovligt at gå til Prostituerde eller det kun er det at havde sådan nogle steder som er ulovligt ??? Nogen som ved det ??

Læs/besvar

04. feb 2009 kl. 23:29

Læs/besvar

gøglerbåden er da et vældigt sjovt sted at komme ..smukke kvinder som danser...aldrig har jeg set, hørt eller oplevet prostitution? dog er champangen pokkers dyr... Letlevende damer har vist altid været...på vores klode. Og det startede tidligt med Eva lod sig lokke på afveje af den "slemme" slange. Heldigvis for det gjore de blev sat ud i friheden..hvordan mon vores verden ville se ud hvis de stadig sad og gloede på det gode saftige æble..LOL Fristelser har vel eksisteret lige så længe som der har været mennesker til?

Læs/besvar

04. feb 2009 kl. 23:50 langtur

Læs/besvar

jamen dog, hvad er klamt, jo selvfølgelig nok hvis der er tale om rufferi, udnyttelse af udenlandske kvinder...  Men Gøglerbåden er sku da et hyggeligt sted, komme ind, (ja dyrt nok), plejer det da at være,..en kold pilsner...en sød quinde der ønsker at snakke, tja så vil hun vel have en baby-champagne..(meget dyrt), men man kan sku da sige nej tak..... Om der så er nogle der er bange for at blive anholdt,og har lavet noget lort, tja så går nogle forhold måske i opløsning.... men tror da ikke de anholdte piger har ført kassebog, og skrevet hvem der har betalt havd, men man kan vel aldrig vide det...(de har jo nok ikke betalt med kreditkortet)  Men egentlig er det vel ikke ulovligt, at gå til en såkaldt glædespige, men hvad med konen derhjemme, hende bestikker mange vel også med en buket blomster af og til, eller et halssmykke...bagtanken er måske at få et eller andet... Men kære mænd, hvor tit kommer konen, eller kæresten og siger hej min skat, de her dejlige roser er til dig...eller med en lille sød gave, med nogle bagtanker om et eller andet.,.jo måske skal overtrækket på visa/landkortet dækkes ind....så kan der jo godt leges lidt... Nej forstår da ganske godt frustrerede mænd der måske, siger måske, har lavet et eller andet... det er jo ikke så godt.... men egentlig er både kvinder og mænd vel ens, når alt kommer til alt... så som hørt i radioen engang..."det er fanme uhyggeligt du".....  

Læs/besvar

05. feb 2009 kl. 00:17 Martin Sørensen

Læs/besvar

Jeg kender bare en kammerat som havde en tidligere kollega som havde en ven, ja ved godt det er lægere ude :) Som en aften efter en bytur, gik en tur på gøglerne og fik en tur af en pige dernede, han havde vist brugt sit visa/dankort dernede, nu har vi så sidet og snakket lidt om, han kan risikere at blive anholdt/sigtet for noget. Om det han har gjort er ulovligt eller ej.  Jeg mener at selv om det er ulækkert, så har han ikke gjort noget som var ulovligt og kan derfor ikke sigtes. Da det ikke er ulovligt at gå til prostution i danmark. Han siger at det er ulovligt så snart det bliver gjort på den måde som det bliver gjort nede på gøgleren, hvor de arbejder som "luder" og derfor er det ikke lovligt, Jeg mener så at det er mellem "luderen" og dem som har stedet som kan straffes og ikke hans kollegas ven. Nogen som kan svare det rigtige svar ??    

Læs/besvar

05. feb 2009 kl. 00:50 Martin Sørensen

Læs/besvar

Har selv fundet det svar jeg spurgte efter.  Ifølge Lovgivning om prostitution og menneskehandel fra service styrelsen:  I Danmark er det lovligt at købe seksuelle ydelser hos en person i prostitution, som er fyldt 18 år. Det er derimod strafbart at være kunde og have samleje eller anden seksuel omgang med en ung under 18 år mod betaling, hvis man ved, at den unge er under 18 år. Så har han ikke gjort noget ulovligt, men hvis der er tale om rufferi så er det vel imellem kvinden/manden (Den prostituerede) og stedet. Og Kunden kan ikke straffes for noget. Så hele sagen må være imellem de prostituerede og bagmændene/ejerne af Gøgler båden. http://www.vfcudsatte.dk/page726.asp (sidst opdateret 30/01/06) Ved selvfølgelig ikke om der så er kommet ny lovgivning inden for det område, men dette var bare hvad jeg fandt frem til.

Læs/besvar

Se alle kommentarer

Mest læste

24 timerUgeMåned

Nordjyske.dk lige nu

Det sker

Alle SportMusikFilmTeaterUdstillingerSøgMangler dit arrangement?Aalborg i Rødt
                 
<september 2010>
mationtofr
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123
45678910

Næste Toparrangement

Karolinelund after dark
Sted
Karolinelund
Dato
02-09-2010
Læs mere