En fejl på biblioteker gjorde, at folk, der ville brevstemme til regionsrådsvalget i Nordjylland, ikke kunne stemme på Enhedslisten. Opdateret kl. 17.42.
Det er ikke kun i Aalborg, brevstemmende vælgere ikke har fået korrekt information om Enhedslistens opstilling til regionsrådsvalget.
På kommunens fire biblioteker, hvor der kan brevstemmes, manglede den sidste side i kandidatoversigten - hvoraf det fremgik, at Enhedslisten stillede op.
I Frederikshavn Kommune er kun spidskandidat Jens Otto Madsens navn nævnt på den tilsvarende liste. De 13 øvrige kandidater fra Enhedslisten manglede, oplyser partiet.
Spidskandidaten siger:
- Det er helt sikkert, at vi er gået glip af stemmer på grund af disse fejl. Det er under al kritik, og det er et kæmpe problem for demokratiet.
Enhedslisten kræver nu, at der bliver omvalg til regionsrådet, alternativt, at kommunerne kontakter de borgere, der har brevstemt og gør dem opmærksomme på fejlen.
Sagen startede med fax
Vælgere, der de seneste uger har brevstemt på et af Aalborg Kommunes biblioteker, har fået forkert oplysning om, hvilke partier der er opstillet til regionsrådsvalget.
Det sidste ark nåede nemlig ikke gennem faxmaskinen, da listefortegnelsen skulle sendes fra folkeregistret til bibliotekerne.
Derfor kom Enhedslistens navn ikke med.
Fejlen blev opdaget, da et medlem af Enhedslisten torsdag ville brevstemme - og undrede sig over, at partiets navn manglede på oversigten.
Det kan sagtens ændres
- Der er sket en beklagelig menneskelig fejl, siger vicekontorchef Kirsten Johansen fra Aalborg Kommune.
Hun pointerer, at hvis nogen, der ville have stemt på Enhedslisten, har undladt at skrive partiets navn på brevstemmen, kan de indtil lørdag kl. 13 møde frem og afgive en ny brevstemme.
Det er altid den sidst afgivne brevstemme, der gælder.
Derimod kan vælgerne ikke møde frem på valgstedet på tirsdag for at ændre deres stemmeafgivning.
Tip en ven
Print artikel
12. nov 2009 kl. 16:01
JB
Læs/besvar
Gem den faxmaskine og brug den til folketingsvalget, der vil den virkelig kunne gøre gavn.
Læs/besvar
12. nov 2009 kl. 16:31
JB
Læs/besvar
Nu er enhedslisten ligesom ikke kendt for at respektere flertallet i samfundet, men mener at de bare skal være civil ulydig hvis landets love og folketingets flertalsafgørelser ikke passer dem.
Læs/besvar
12. nov 2009 kl. 16:33
Ole Wolf
Læs/besvar
Og derfor mener du, at demokratiet skal tilsidesættes. Det bliver ikke bedre af, at du er lige så slem, som du mener, at Enhedslisten er.
Læs/besvar
12. nov 2009 kl. 16:35
Ole Wolf
Læs/besvar
Det er sikkert en menneskelig fejl, men det er ikke godt nok at give
folk en frist på 1½ dag. Når folk brevstemmer, er det fordi de typisk ikke er til stede i perioden omkring valgdagen, hvilket også betyder, at mange af dem kan forventes at overse opfordringen til at prøve igen. De skal have et brev
om fejlen, og så skal de have en længere tidsfrist.
Læs/besvar
12. nov 2009 kl. 18:54
Vedbend
Læs/besvar
Ikke forstået. Hvad mener du konkret med, at de har grebet til civil ulydighed?
Konkrete eksempler ønskes.
Hilsen
Vedbend
Læs/besvar
12. nov 2009 kl. 19:35
JB
Læs/besvar
Du kan Goggle disse 3 ord - enhedslisten civil ulydighed - og så kan du ellers selv vælge.
Læs/besvar
13. nov 2009 kl. 00:40
Leirbag
Læs/besvar
Selvfølgelig er Enhedslisten demokratisk, akurat lige så demokratisk som: Stalin, Mao, Kim il Sung, Fidel Castro og Mugabe, ja listen er desværre lang og utrolig blodig.....Synd at de aldrig bliver klogere, befolkningen i alle lande i hele verden har forkastet deres syge menneskesyn og deres mystiske demokratiopfattelse.......Ingen i hele verden gider Socialisme/komunisme. Det er et fortidslævn fra den gamle verden....og så er der nogle få "bøller på bistandshjælp" rundt omkring der er så snæversynet og blinde, at de ikke fatter en skid... Men i demokratiets navn lader vi dem være med deres vildfarelse.....
Læs/besvar
Se alle kommentarer