20. jan 2012 kl. 08:33
Far Til Mange
Læs/besvar
Mange var klar over den røde regering ville koste mange arbejdspladser, men jeg tror det kommer bag på alle hvor hurtig det går. Anker Jørgensen's rædselskabinet har fået kamp til stregen.Men kan så håbe på at alle de nye arbejdsløse er dem som har stemt rødt - så kan de på egen krop mærke hvad de røde står for.
Læs/besvar
20. jan 2012 kl. 08:41
Hans Peter
Læs/besvar
En noget brat opvågen til virkelighedens Danmark anno 2012.Socialdemokraterne vil indskrive sig i historien, som partiet der afskaffede enorme mængder af arbejdspladser (Portland, Fynbo Food, m.fl.) og affolkede landdistrikterne, fordi folk ikke længere måtte opvarme deres huse vha. et oliefyr
Læs/besvar
20. jan 2012 kl. 09:05
Marianne Ørum
Læs/besvar
p;
Nej, de er ikke de skyldige. Men man kan takke alle dem, der ikke forsøgte at stoppe VKO, da de begyndte at indføre den ?trend? at det var i orden at adfærdsregulere danskerne, af "hensyn" til danskernes sundhed og den danske økonomi.
Nu høster en rød regering frugten af den mentalitet, et rødt VKO fik indført. Staten over individet. Og alle danskerne vil fortsat blive taberne.
I råbte ikke ?vagt i gevær? dengang. Hvorfor nu?
Læs/besvar
20. jan 2012 kl. 09:10
bent
Læs/besvar
Civil ulydighed,- det er eneste måde vi kan reagere på, lad os tage over til Christiansborg og besætte folketingsmedlemmernes kontorer og smide dem ud. Det var samme afmagt der fremtvang systemskiftet i Egypten, Libyen mm. Med alle de arbejdsløse der snart bliver, kan vi mobilisere en enorm styrke og tvinge dem ned fra taburetterne. Gør vi ikke noget, går det lugt nedad for os alle. Eneste trøst er at når man så er blevet arbejdsløse så har man jo tid nok til at køre til Tyskland og handle ind til billigere og rimelige priser på samme varer som ikke er pålagt vanvittige afgifter. Stakkels Danmark.
Læs/besvar
20. jan 2012 kl. 09:32
Kim Hare
Læs/besvar
Det regeringen blot vil, er at gøre Danmark til et grønt land, uden usunde virksomheder. De er blot ved at skille fårene fra bukkene, ved at beskatte dem ud af landet. Så fortvivl ikke regeringen har en plan, de kommer snart til Nordjylland og viser os hvad vi skal beskæftige os med. De har masser af arbejdspladser i "kickstarten". Vi skal bare lige vente lidt så kommer Mette Frederiksen med en uddannelsesplan til alle, så vil hun vise os vejen, for det har de jo lovet os i valgkampen.
Men de har også lovet, at det er de rige der skal spytte i bøssen, altså virksomhedsejerne og det skal jeg da love for, at de gør noget ved. Så stop jeres jammer virksomhederne har råd og regeringen har en plan. Ikke.
Læs/besvar
20. jan 2012 kl. 09:37
Vibs
Læs/besvar
p;
Nej, de er ikke de skyldige. Men man kan takke alle dem, der ikke forsøgte at stoppe VKO, da de begyndte at indføre den ?trend? at det var i orden at adfærdsregulere danskerne, af "hensyn" til danskernes sundhed og den danske økonomi.
Nu høster en rød regering frugten af den mentalitet, et rødt VKO fik indført. Staten over individet. Og alle danskerne vil fortsat blive taberne.
I råbte ikke ?vagt i gevær? dengang. Hvorfor nu?[/quote] Ja - og det mest grinagtige er, at de godt vil beskatte de udsunde ting igen og igen, men vil de pille skatten af de sunde ting.Det er bare SÅ latterligt - man mener at kunne adfærdsregulere danskeren ved at afgifter stiger, men når de spørges om ikke andre så skal falde, så kan man ikke adfærdsregulere danskeren med afgifter.Der er sørme noget galt i lille Danmark...
Læs/besvar
20. jan 2012 kl. 09:55
Far Til Mange
Læs/besvar
/p>Det KAN skyldes at vi i knap 11 år blev belært om hvilke ting de røde ville rette op på når (hvis) de fik magten - de fik magten, men de retter ikke op på noget - tværtimod. Det kan kaldes vælgerbedrag af værste skuffe.
Læs/besvar
20. jan 2012 kl. 10:05
Marianne Ørum
Læs/besvar
Nej, det mest ?grinagtige? er at danskerne nu accepterer, at det er staten og ikke borgerne selv, der bestemmer, hvem der skal overleve og hvordan. Vi er blevet et 100 % statsstyret folkefærd. Og især virksomhederne bliver så gennemregulerede og kontrollerede af staten, at det er helt til grin at kalde det privatejede virksomheder.
Nøjagtig som i Rusland.
Og danskerne er blevet så tryghedskrævende, at de sluger det rå.
"Der er sørme noget galt i lille Danmark..."
Læs/besvar
20. jan 2012 kl. 10:36
finnb
Læs/besvar
De røde går direkte efter at nordjylland skal holde for. Dette er endnu et eksempel på de rødes felttog mod os nordjyder, men hvor er Bjarne "modsat" Laustsen, er der ingen som kan hjælpe ham med at få mundkurven af.
Og hvad skal pengene fra nordjylland så bruges til ?? jo hver en krone skal sendes til piraterne i Somalia, det har røde Johanne krævet som tak for at hendes røde lejesvende vil stemme finansloven igennem. SØRGELIGT:
Læs/besvar
20. jan 2012 kl. 10:49
Michael Madsen
Læs/besvar
p;
Nej, de er ikke de skyldige. Men man kan takke alle dem, der ikke forsøgte at stoppe VKO, da de begyndte at indføre den ?trend? at det var i orden at adfærdsregulere danskerne, af "hensyn" til danskernes sundhed og den danske økonomi.
Nu høster en rød regering frugten af den mentalitet, et rødt VKO fik indført. Staten over individet. Og alle danskerne vil fortsat blive taberne.
I råbte ikke ?vagt i gevær? dengang. Hvorfor nu?
[/quote]
Ja - og det mest grinagtige er, at de godt vil beskatte de udsunde ting igen og igen, men vil de pille skatten af de sunde ting.
Det er bare SÅ latterligt - man mener at kunne adfærdsregulere danskeren ved at afgifter stiger, men når de spørges om ikke andre så skal falde, så kan man ikke adfærdsregulere danskeren med afgifter.
Der er sørme noget galt i lille Danmark...
[/quote]
Jamen kære Vips. Det har da den simple grund, at der IKKE er tale om at adfærdsregulere, men at skrabe flere penge i kassen, så vi kan få råd til at sætte ulandsbistanden op, og forhøje kontanthjælpen for de udlændinge som kommer her til - og den familie som de henter her op efter lempelserne fra den nye regering....Og vi andre. Vi og ser glade ud, mens arbejspladserne eksporteres til udlandet, og danskerne handler uden for landets grænser.
Læs/besvar
22. jan 2012 kl. 14:18
jens
Læs/besvar
Jeg kan godt give dig noget af fiduesen ved det ovedrevne regneeksempel. Da der både er sukker OG sødemidler i, regnes der tilsyneladende med dobbelt afgift og vel moms.
Jeg kan ikke komme ind til kernen, for der er jo tale om en slags tillægslov.
Læs/besvar
22. jan 2012 kl. 15:30
Hans Peter
Læs/besvar
r det lidt svært at læse, når du ikke som vanligt gør skriften fed, men mener du Aalborg, når du skriver "Ålborg"?
Læs/besvar
25. jan 2012 kl. 04:53
gimpen
Læs/besvar
Stille Thorbjørn!
Ellers bliver folk med have og forkrøblede bærbuske sat i skat af "Værdi af egen avl" også...
Læs/besvar
20. jan 2012 kl. 10:50
GnavenGammelMand
Læs/besvar
Hvis jeg var marmeladefabrikant ville jeg pakke det hele og flytte til Polen, og så beholde 1 sælger i DK til at srvicere kunderne med polsk marmelade, produceret med lave lønninger og uden røde afgifter. Så er det jo ikke kun arbejdspladserne der flyttes til Polen, men også beskatningsgrundlaget for virksomheden. Så er alle glade; ministerne fra kuvøsen, polakkerne og de danske lønmodtagere som slipper for at jokke rundt jordbærene. SE DET ER ET RIGTIGT DANSK EVENTYR
Læs/besvar
20. jan 2012 kl. 10:58
Marianne Ørum
Læs/besvar
vorefter ?vi? så lod VKO "rette op" på det i stedet for? Under dække af at ville beskytte os imod en tilsvarende politik fra en evt. rød regering.
Er det, det du mener?
Læs/besvar
20. jan 2012 kl. 11:50
Marianne Ørum
Læs/besvar
p;
Forkert. Så snart varerne har passeret den danske grænse, skal der betales de samme afgifter, som hvis de var produceret i Danmark.
Så "sundheds"-afgifterne lukker ikke kun arbejdspladser i Danmark, men er også konkurrenceforvridende i forhold til samhandelen i EU.
Læs/besvar
20. jan 2012 kl. 13:47
gimpen
Læs/besvar
Kan nogen forklare mig, hvordan et glas syltetøj kan stige til 44kr??
"1. januar 2012 forhøjes følgende afgiftssatser
Chokolade- og sukkervarerAfgiftssatsen på sukkerholdige varer forhøjes fra 17,75 kr. pr. kilo til 23,75 kr. pr. kilo"
http://www.skat.dk/SKAT.aspx?oId=17312
Læs/besvar
20. jan 2012 kl. 14:28
Kristian Sørensen
Læs/besvar
Rolig nu. Den røde regering har bare fortsat stilen med tiltag der rammer dem med lave indtægter. De rige har da fortsat råd til at mæske sig i cola, chokolade, flæskesteg og marmelade.
Læs/besvar
20. jan 2012 kl. 14:37
jens
Læs/besvar
Enig med Gimpen.
Dele af det regneri burde give mere end fregneri og i stedet sorte streger i begge ender.
Jeg er desuden ret overbevist om, at de fleste bær og det meste sukker end ikke kommer fra Danmark og man har det meste af det til afskyeligt lave engross priser.
Når det er sagt, så bryder jeg mig ikke om afgifter.
Jeg så hellere man forbød madreklamer og de utallige madudsendelser, så man ikke ligefrem blev lokket så meget til at blive trommetyk.
Måske slap man også for noget af det kæmpe madspild. Det er lige fremkommet, at nordjyske børn har et kæmpefravær fra skolerne, fordi deres forældre godt har råd til costa del over skyet og hop ind i charterkøen.
Måske skulle de få passet deres skole og cykle sig en tur...
Ja, og det vand. Samme sag for ganske mange både privat og i industrielle proceser. Man sviner med det og allerede før det kommer op med diverse såkaldte værnemidler, BAM, Arsen og mosevand.
Så længe privatforbruget er på high speed med snablen dybt i de offentlige kasser oveni, så er man også nødt til at kradse penge ind.
Man kan måske mene, de strammer skruen en fed eller sød tand for meget; men det er vel det, der skal til, før ignoranterne kommer en smule op i sædet.
Samme sag med varme og strøm eller den tåbelige belønning for at bo milevidt forkert på den forkerte side af fx en tunnel eller bro.
Det drejer sig ikke bare om nogle arbejdspladser. Det drejer sig om, hvilket samfund, man har bildt sig ind er her, fremfor hvordan virkeligheden er.
Man foretrækker at lade stå til. Nogle er endnu helt tilbage til Der bor en bager og Jeg en gård mig bygge vil.
Vi har heldigvis ikke nogen vindmølle, men vi tjerner gode penge på bivoks. I dårlige år tænder vi petroleumslampen, selvom det koster 100 kr literen. Elforbruget stiger 3 procent om året.
Læs/besvar
20. jan 2012 kl. 15:50
aage petersen
Læs/besvar
Lad dog være med og male fanden på væggen som Direktøren for marmelade fabrikken gør et glas marmelade stiger fra 17.kr til 18.50 kr behøver ikke at gøre det være end det er og samtidig er det en af de afgifter man selv bestemmer om man vil betale varerne der er kommet de nye afgifter på ka alle undvære...
Læs/besvar
20. jan 2012 kl. 16:35
Tapio
Læs/besvar
p;Mon ikke NoX-afgiften også indgår i beregningen plus moms af hele svineriet. Plus administration i forbindelse med opgørelse af forbrug.
Læs/besvar
20. jan 2012 kl. 18:32
jens
Læs/besvar
Min nyste jordbærmarmelade kostede 23,95. I den er der 16 gram sukker og så også noget sødemiddel. Så det er de 16 gram sukker, der er afgift på + kraftig forhøjelse på næsten intet sødemiddel.
De regnefregnefregnefolk er måske i familie med dem, der mente, at arbejdskraftens fri bevægelighed ville indebære, der kom ca 35 mio. baltere og polakker hertil og sad på den flade med evig bistand.
Det er for dårligt, man i det hele taget har lov til at fremføre sådanne tal. Tingene stifer Ja, og Tapio glemte, der også er afgifter på strøm/varme.
Et marmeladeri bruger osse en del af det.
Men 44 kroner - Av mit ben.
Dem, som er hoppet på den, er det vist endnu værre fat med. Kunne I ikke nøjes med at male fanden på Jeres egne vægge - helst indvendig.
Start med at kik i Jeres eget køleskab, så er I næsten med i et TV program.
Læs/besvar
20. jan 2012 kl. 19:16
Happy
Læs/besvar
Ja, lad os håbe at det primært er folk der har stemt på den nye regering der kommer til at opleve arbejdsløsheden, så vi andre sagesløse mennesker slipper for at opleve det!
Dette er noget af det største bras der er gennemført i nyere tid!
Læs/besvar
21. jan 2012 kl. 00:48
Martin Rishøj
Læs/besvar
Det er flot at flere har fundet ud af hvor meget sukkerafgiften er. Evnerne, eller tiden, rakte ikke til at læse at sukkerafgiften også dækker sukker i frugt. Altså er det ikke kun det tilsatte sukker der betales afgift af.
Det nytter vel stadig ikke at bede dig om at sætte dig ind i de sager du kommenterer Jens?
Læs/besvar
21. jan 2012 kl. 06:04
gimpen
Læs/besvar
Jeg forstår det altså stadig ikke. 1kg vand, 1kg bær,1 kg sukker. Afgiftstigning 18kr, hvis man lægger 6kr på hver. Men så har man sgu da også 3kg???
Læs/besvar
21. jan 2012 kl. 09:41
dollen
Læs/besvar
Er vi så enige om, at vi ikke stemmer på kommunisterne igen ? Jeg synes at verdenshistorien har vist at kommunisme ikke fører til noget godt. De bliver ikke en s... bedre af, at de kalder sig socialdemokrater.
Læs/besvar
21. jan 2012 kl. 14:50
Martin Rishøj
Læs/besvar
Gimpen, forstår du at der er et naturligt sukkerindhold i bær?
Det er dette naturlige indhold tøgerdrengen også beskatter!
Læs/besvar
21. jan 2012 kl. 15:32
gimpen
Læs/besvar
Ja, Martin, det forstår jeg godt. Også at endda vandet bliver beskattet. Men hvordan man er kommet frem til den stigning, de nævner? Den forstår jeg ikke!
Læs/besvar
21. jan 2012 kl. 20:19
finnb
Læs/besvar
Sidste nyt fra løftebrudsregeringen : de vil friholde RØD marmelade til ære for dem selv. Rød tuborg bliver også friholdt og heldigvis RØD ÅLBORG. Det er røde Johanne rød i kammen over, men hun må tage det som det kommer. Deres hovedbestyrelse har fået nyt slogan : TAB OG VIND, MED SAMME SIND.
Læs/besvar
21. jan 2012 kl. 00:56
Marianne Ørum
Læs/besvar
Desværre også forkert, i flg. vores skatteminister:
http://www.nordjyske.dk/erhverv/forside.aspx?ctrl=10&data=4%2c4055310%2c5%2c3
"Derved vil der i lighed med afgiften på chokolade og slik ikke være tale om, at det kun er indholdet af tilsat sukker, der skal betales afgift af, men hele varen, dvs. både jordbærrene, sukkeret og vandet i marmeladen."Kilde: Skatteministeriet
Læs/besvar
21. jan 2012 kl. 01:42
jens
Læs/besvar
Nå, OK Marianne Ørum m.fl.
Har kikket på glasset igen. Det hedder så 315 gram af mærket minimum. Det er så under 1/3 Kg med piber og trommer.
Skal det så være dobbelt op, fordi der både er sødemiddel og sukker i...
Nårh, nu falder lidt af beløbsstørrelserne lidt på plads. Den nævnte stigning fra 17 til 44 kroner er på en hel spand marmelade på 900 gram. Så meget bruger jeg på et helt år.
Man kan vel halvere afgiften ved enten at proppe så meget sukker i, man vil og være tilbage i de gode gamle dage, hvad angår det, nåer det nu koster det samme.
Eller kun bruge kunstigesødestoffer og så konserveringsmidler for resten.
Man må så håbe de vælger den sidste løsning og får den til at smage. En af årsagerne til, der er salg i den danske, er jo det lave sukkerindhold.
Habitten på i morgen. Hvilken vin duer til pandekager med syltetøj. Man bliver osse bare bøvet af at drikke øl. Måske er champagne med lavt sukkerindhold.
Læs/besvar
21. jan 2012 kl. 10:38
Michael Madsen
Læs/besvar
Skal vi lige tage den igen? : ikke kun er en afgift på selve sukkeret, men på de varer, hvori sukkeret anvendes. For eksempelvis marmelade betyder det, at der skal betales afgift af både sukker, vand og bær. Dermed vil et glas marmelade, der i dag koster 17 kr., stige til 44 kr. - Selv sukkerfri marmelade skal vi betale afgift af.
Hvad er det så for nogle varer du vil købe, når selv sukkerfri får en afgift?
Mon den nye regering er sponseret af de tyske grænsebutikker, og det polske arbejderforbund?
Læs/besvar
21. jan 2012 kl. 14:43
Wilhelm
Læs/besvar
Hvor er det dog herlig! Nu kan det også for os nordjyder betale sig, at køre en gang om måneden til Tyskland og købe ind: Marmelade, chokolade, øl, vand, smør, kød: Køreturen er hurtig tjent ind igen. Mon ikke der også kommer igen billige indkøbsrejser med bus? Oh, ja, Enhedslisten, mon de vil "kæmpe" for den lille fattige mands ret til ikke at få forringet reallønnen? Med de her stigninger skal lønningerne og overførsrlsindkomsterne ja nok sættes op med 20%, og det æder alle besparelser og mere endnu. Hvilken regering! Men vi har jo valgt den, selv om enhver med fornuften i behold kunne se, at alle de løfter, vi fik fra den kant, ikke ville kunne overholdes!
Læs/besvar
21. jan 2012 kl. 23:32
Tapio
Læs/besvar
p;Jep.Jeg drager afsted tirsdag d. 31. Jeg har lige erfaret, jeg også skal købe rødbeder, asier og andet surt/sødt, som også rammes af sukkerafgiften. Fedt med alle de penge jeg kan spare, men synd for vores erhvervsliv. Håber alle de socialistiske akademikere snart finder en måde, hvorpå Danmark kan tjene penge på, at de bare går i skole og sidder i folketinget.
Læs/besvar
22. jan 2012 kl. 18:38
SIMPLY THE BEST
Læs/besvar
Præcis som man kan forvente af en rød regering. Tænk at man har Ole Sohn som minister, samt en 26 årig snothvalp som skatteminister. Det fortæller hvor ynkelig det er at stemme rødt. De vil have Danmarks erhversliv nedlagt med tåbelige grønne afgifter der ikke gavner nogen men blot ødelægger det frie initiativ. Jeg vil blæse miljøet et stykke, det kan vi ikke leve af. Danmark tror de skal redde hele verden med med afgifter i miljøets hellige navn. Vi burde sænke registreringsafgiften på nye biler, køre i nye og større biler, gerne store firehjulstrækkere. Benzinen bør ikke koste mere end 3-4 kr. literen. Vi dummer os som altid, hvad med olien på Grønland, den forærer vi nok til de fordrukne sælfangere.
Læs/besvar
24. jan 2012 kl. 16:25
gimpen
Læs/besvar
Endelig fandt jeg ud af, hvordan den spand syltetøj kunne blive til 44kr:
"Regnestykket er som følger:
Hvis man tager udgangspunkt i chokoladeafgiften, der er steget fra 17,75 kr. pr. kilo til 23,75 kr. pr. kilo, så vil afgiften pr. kilo inklusiv moms lande på omkring 30 kr. Det bliver til 27,75 kr. for 900 gram, og dertil kommer salgsprisen på 17 kr., altså godt 44 kr. Når prisstigningerne på almindelige fødevarer som marmelade, ketchup og rødbeder bliver så voldsomme, så skyldes det, at de ikke tidligere har været afgiftsramt. "
http://epn.dk/brancher/foedevarer/article2673451.ece
Håber da at de besinder sig og dropper alle de tåbelige afgifter på fødevarer.
Læs/besvar
24. jan 2012 kl. 21:44
Torbjørn Bendsen
Læs/besvar
ja, fy føj da. Det er helt grotesk. Sgu da godt man kan selv så. Lavede en ordentlig omgang i efteråret med blomme og en snas rabarber. Ca en times motion, ca en times rensning, ca 2 timer kogning, ca 3 kg sukker, lidt piktin og atamon efter behov.. Rundt regnet 60 kr til små 20 glas syltetøj af ca 1 ltr... Det kan vist ikke gå helt galt hvis man gidder selv.......
Læs/besvar
02. feb 2012 kl. 18:52
Marianne Ørum
Læs/besvar
Nej, så skyldes det at virksomhederne skal betale afgift kr. 21,38 + moms kr. 8,80 = kr. 30,18 minus momsudgifterne fra produktionsomkostningerne, ind til staten, for hvert glas marmelade du køber (eller næsten helt sikkert ikke køber).
Jeg kender ikke avancen på marmelade, men hvis den var på f.eks. 50 %, betyder det at virksomheden nu skal hente kr. 44,- hjem, frem for tidligere kr. 17,- for at kunne tjene kr. 4,53
Der skal allerede sælges rigtig meget marmelade, for at holde en arbejdsplads med 50 ansatte kørende. Og det forsøger vores regering nu, af ideologiske grunde, at forhindre dem i.
Årsagen er ikke ?at der ikke tidligere?. Årsagen er afgifter, der er helt ude af proportioner. Og en regering, der er blottet for realitetssans.
Læs/besvar