Stor interesse for Final Four

Joachim Boldsen, Jan Larsen og Christian Dalmose var med til at gøre Final4 til en succes. Foto: Grete Dahl
Joachim Boldsen, Jan Larsen og Christian Dalmose var med til at gøre Final4 til en succes. Foto: Grete Dahl

Knap 1.100 billeter tilbage til weekendens finalestævne.

Når Aalborg Håndbold er vært for weekendens finalestævne i pokalturneringen - det nye initiativ Final Four - så kommer der til at være godt fyldt på lægterne.

Fredag formiddag var der ikk meget mere end 1.000 billeter tilbage til de to kampdage, hvor Aalborg Håndbold og Nordsjælland Håndbold mødes i den ene semifinale, mens Ajax møder AG København i den anden, inden finalen søndag.

Stævnet er det første af sin slags i Danmark. og det har krævet en stor indsats, fortæller direktør i Aalborg Håndbold, Jan Larsen.

- Det har selvfølgelig været hårdt arbejde, for der er meget, der skal gå op, når der er fire klubber involveret og Divisionsforeningen også. Men det bliver også det værd, når man kan se så mange mennesker til Håndbold i weekenden, siger han.

Print artikel

Kommenter denne artikel

Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.

Visninger: 12

Sektionsforsiden lige nu

Mest læste Sport

Seneste nærnyt

Det sker

Alle SportMusikFilmTeaterUdstillingerSøgMangler dit arrangement?
                 
<maj 2012>
mationtofr
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910

Næste Toparrangement

Verdens største bog
Sted
Aalborg Bibliotekerne
Dato
16-05-2012
Læs mere