Adele overstråler alle ved årets Grammy

Den britiske soulsanger Adele løb med de fleste priser ved Grammy Awards, der som sædvanligt var en ren stjerneparade. Foto: Scanpix
Den britiske soulsanger Adele løb med de fleste priser ved Grammy Awards, der som sædvanligt var en ren stjerneparade. Foto: Scanpix
  • 13. februar 2012 08:40
  • Af:

Avisannonce

Annonce

Annonce

Den britiske soulsanger Adele vinder hovedpriserne ved Grammy-festen i Los Angeles. Se masser af billeder fra showet her

Succesen vil ingen ende tage for den britiske sangerinde Adele. Ved søndagens Grammy-show i Los Angeles blev hendes hit "Rolling in the Deep" kåret til årets sang samt årets indspilning.

Se billeder fra Grammy Awards her

Desuden vandt hun også den tredje toppris, da hendes plade "21" blev udråbt til årets album ved Grammy-uddelingerne, som er musikindustriens udgave af filmbranchens Oscar.

Adele var nomineret i hele seks kategorier og hun gjorde rent bord ved at vinde samtlige.

Stående ovationer

Den 23-årige sangerinde har hvilet stemmebåndene efter en operation i oktober, men ved den prestigefyldte begivenhed gav hun en prøve på sin stemmepragt ved at fremføre "Rolling in the Deep".

Publikum kvitterede med stående bifald. Problemerne med stemmen tvang hende til at aflyse sin totalt udsolgte turné til USA i efteråret.

Adele modtog prisen for årets sang sammen med sin producer Paul Epworth.

- Han er vidunderlig og verdens bedste producer. Mange tak, Paul, sagde hun i sin takketale.

78 priser

Og da hun igen var på scenen for at modtage prisen for årets indspilning takkede hun de mange radiostationer, der til bevidstløshed har spillet hendes sange.

Totalt uddeles der 78 priser ved showet, som sluttede tidligt mandag morgen dansk tid.

Showet blev indledt med en hyldest til poplegenden Whitney Houston, der døde lørdag på et hotel i Los Angeles.

Efter et indledende nummer af Bruce Springsteen og hans E Street Band åbnede den amerikanske rapper og vært ved prisuddelingen, LL Cool J, prisuddelingen med en bøn for Whitney Houston, som blot blev 48 år.

Dødsfald i familien

- Der er ingen vej uden om det her. Vi har haft et dødsfald i familien. Det eneste, som føles rigtigt, er at begynde showet med en bøn for denne kvinde, som vi elsker - vores faldne søster Whitney Houston, sagde LL Cool J. /ritzau/AFP

Print artikel

Kommenter denne artikel

Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.

Visninger: 6

Det sker

Alle SportMusikFilmTeaterUdstillingerSøgMangler dit arrangement?
                 
<maj 2012>
mationtofr
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910

Næste Toparrangement

Hvidstengruppen
Sted
BioCity
Dato
21-05-2012
Læs mere