?Oscar Luigi Scalfaro, der var præsident, da italiensk politik brød sammen i korruption i 1990'erne, er død, 93 år.
Scalfaro blev udpeget til landets overhoved i 1992, da den ene skandale efter den anden fejede det gamle partisystem væk, som havde eksisteret siden Anden Verdenskrig.
Scalfaros eget Kristeligt Demokratiske Parti og Socialistpartiet, der var et centrum-venstre-parti, blev i særligt grad afsløret som dybt korrupte. De havde modtaget bestikkelse i stor stil og modtaget penge fra den kriminelle underverden.
Under de forhold blev det Scalfaros opgave at forsvare Italiens demokratiske institutioner, mens befolkningen var ved at miste tilliden til hele det politiske system.
- Som præsident for republikken stod han over for nogle af de vanskeligste perioder i vores historie med fasthed, siger den nuværende præsident, Giorgio Napolitano i sit mindeord.
Scalfaro var inden sin tid som præsident indenrigsminister og formand for parlamentets underhus.
Scalfaro trådte tilbage som republikkens præsident i 1999.
/ritzau/Reuters
-
Print artikel
Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.
Visninger:
6