En 19-årig mand fra Frederikshavn er ved Retten i Hjørring blevet idømt otte måneders fængsel for at have slået med en flaske og stukket med en saks.
Den unge frederikshavner blev dømt efter den hårde voldsparagraf 245 - legemsangreb af særlig rå, brutal eller farlig karakter, som kan give helt op til seks års fængsel.
Episoden fandt sted ved en fest på Vrå Højskole natten til den 27. november sidste år, hvor det kom til uoverensstemmelse mellem nogle af skolens beboere. Det resulterede i, at en 21-årig mandlig højskolebeboer og en 55-årig lærer kom til skade.
Brutalt overfald
I følge anklageskriftet smadrede den 19-årige frederikshavner pludselig en flaske i baghovedet på den 21-årige. Anden gang den 19-årige slog, blev i stedet den 55-årige lærer ramt i ansigtet.
Derefter forsøgte den 19-årige at stikke en saks i halsen på den 21-årige, som næsten nåede at undvige og derved slap med mindre skader på halsen. Frederikshavneren kom ved samme lejlighed med dødstrusler mod den 21-årige.
I følge politiundersøgelsen resulterede flaskevolden blandt andet i en bule i baghovedet på den 21-årige, mens det gik lidt hårdere ud over læreren, som blev ramt at en ituslået flaske. Han fik blandt andet to dybe flænger på tre-fire centimeter på den ene kind.
Tiltalt slap billigt for rå vold
Anklageren mente fredag, at den 19-årige skulle straffes med mellem seks og otte måneders ubetinget fængsel, men selvom dommeren og de to domsmænd vurderede, at sagen var af meget alvorlig karakter, så gjorde de seks af månederne betinget med 100 timers samfundstjeneste. Begrundelsen var frederikshavnerens unge alder, at han har diagnosen panikangst og det faktum, at han tidligere er ustraffet.
Den 19-årige udbad sig betænkningstid med henblik på eventuelt at anke dommen til landsretten.
-
Print artikel
Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.
Visninger:
10