Borgere har gennem længere tid haft mulighed for at modtage digital post fra Hjørring Kommune i form af blandt andet regninger og lønsedler.
Nu udvider Hjørring Kommune indsatsen, så man fremover kan forvente at modtage alle former for breve og henvendelser i sin digitale postkasse.
- Vi vil gerne sikre, at folk får deres post hurtigt, og vi vil gerne gøre det nemt for dem at svare os, fortæller borgmester Arne Boelt (S).
Gevinst for kommunen
Kommunens ekstra fokus på digital post er dog ikke kun for borgernes skyld.
Serviceforbedringen har nemlig også en væsentligt økonomisk og miljømæssig gevinst.
- Vi sender årligt rigtig mange breve af sted. Vores portoudgifter i 2011 var på 3,3 millioner kroner, så ved at sætte fokus på den digitale post, kan vi se frem til væsentlige besparelser, siger Arne Boelt.
- Derudover er den digitale post en miljørigtig løsning, som vi alle har et ansvar for at bakke op om, fortsætter han.
Kræver NemId
For at modtage sin post digital, skal man bruge et NemId, der bruges til en lang række andre offentlige tjenester på nettet.
NemId kan bestilles gratis på www.nemid.nu eller på borgerservice rundt i kommunen.
På www.hjoerring.dk kan man læse mere om digital post.
-
Print artikel
15. jan 2012 kl. 17:44
jens Holm
Læs/besvar
Det burde være tvang for dem, som kan finde ud af det incl vand, varme og strøm. Det meste handler jo om penge, og så kan man på de ovennævnte regningstyper se, de får pengene ind pr netbank.
Det er selvfølgelig klart, at det vil være dejligt, hvis det pr tlf. evt kan justere det ene og det andet.
Læs/besvar
Se alle kommentarer
Visninger:
10