Økologi og nærhed

Britt og Jakob Køster åbnede deres økologiske købmandsbutik i Astrup i april 2010 - og satser stadig på både økologi og på at være lokale.Foto: Peter Broen
Britt og Jakob Køster åbnede deres økologiske købmandsbutik i Astrup i april 2010 - og satser stadig på både økologi og på at være lokale.Foto: Peter Broen

Avisannonce

Annonce

Annonce

Ægtepar driver butik i Astrup, som har åbent hver eneste dag.

For et par år siden gik Britt og Jakob Køster og funderede over deres liv. Britt var hjemmegående med parrets tre små børn, mens Jakob arbejdede som socialpædagog. Familien ville gerne leve økologisk, og brugte endog rigtig meget tid på at køre rundt til forskellige butikker for at handle.

- Det var simpelthen ikke til at finde økologiske madvarer i Nordjylland, siger parret, som derfor tog en beslutning.

- Vi åbner da vores egen økologiske butik. Og den skal selvfølgelig ligge i Astrup og hedde Butik Køster, var beslutningen, som blev ført ud i livet i april 2010.

Det er Britt Køster, der passer butikken, som i dag har 550 forskellige økologiske produkter på hylderne. Og der kommer givetvis flere til.

- Vi har endnu ikke økologisk kød, men det kommer forhåbentligt - det er bare svært at finde producenterne, siger hun.

Butikken har åben syv dage om ugen, og parret lægger ikke skjul på, at det mere er ideologi end økonomi, der driver butikken. Og at det for så vidt er i orden.

- Vi vil gerne slå et slag for økologiske madvarer. Det er ganske enkelt sund fornuft, siger Jakob Køster, som står for butikkens hjemmeside og passer kunderne, når Britt skal noget andet.

Småt med økologien

Butik Køster er ifølge parret ikke en økologisk nichebutik, men en helt almindelig købmandsbutik, der sælger økologiske varer.

- Og det er vi ret alene om i Nordjylland, hvor man ikke har taget økologien til sig i særlig stor udstrækning, siger Britt Køster, som gætter på, at det mest er traditionerne, der holder vendelboerne tilbage.

- Andre steder i landet sælger økologi langt bedre - i København er det f.eks. helt normalt at servere økologiske madvarer til en børnefødselsdag. Her kigger man lidt skævt til slik med alverdens tilsætningsstoffer. Her i Vendsyssel er det lige omvendt, siger Britt Køster.

Kvalitet i nærmiljøet

Parret Køster er ikke i tvivl om, at det ville have en gavnlig effekt, hvis de flyttede butikken til Hjørring - måske på gågaden i et af de tomme butikslokaler. Men det gør de ikke.

- Der er en helt særlig kvalitet i de små samfund, som vi gerne vil støtte. Vi fokuserer ikke så meget på penge som på nærhed og gode oplevelser. Og så har jeg ingen husleje i Astrup - det gør, at jeg kan sælge mine varer til gode, konkurrencedygtige priser, som vores kunder heldigvis gerne kører langt efter, siger Britt Køster.

Print artikel

Kommenter denne artikel

Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.

Visninger: 32

Hjørringnyt konkurrence

Nordjyske.dk lige nu

Det sker

Alle SportMusikFilmTeaterUdstillingerSøgMangler dit arrangement?
                 
<maj 2012>
mationtofr
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910

Næste Toparrangement

Verdens største bog
Sted
Aalborg Bibliotekerne
Dato
22-05-2012
Læs mere