Byggeri kan ende i retten

Der bliver stadig bygget på Skolegades Skole, men både økonomi og tidsplan er overskredet. Arkivfoto: Michael Koch
Der bliver stadig bygget på Skolegades Skole, men både økonomi og tidsplan er overskredet. Arkivfoto: Michael Koch

Relaterede billeder

Avisannonce

Annonce

Annonce

Kommune forbereder sig på at gøre krav gældende mod rådgiver

Et skolebyggeri i Brønderslev har mødt problemer. Både tidsplanen og økonomien er skredet for byggeriet, og nu er Brønderslev Kommune i gang med at gøre sig klar til et retsligt opgør i sagen.

- Anlægsudgifterne til Skolegades Skole var beregnet til 34 mio. kroner, deri var der afsat 10 pct. til uforudsete udgifter, og nu er vi så et halvt år forsinket og skal afsætte yderligere næsten fire mio. kroner, fordi budgettet er skredet så meget. Det er helt uacceptabelt, siger Lene Hansen (S), borgmester i Brønderslev Kommune.

Som kommunen ser det, skyldes problemerne, at rådgiveren på projektet ikke har løst opgaven godt nok.

- Når vi antager et rådgivningsfirma, så er det for at undgå den slags problemer, derfor så må jeg sige, at opgaven ikke er løst tilfredsstillende, og vi vil derfor gøre krav gældende overfor det rådgivningsfirma, som ikke har været i stand til at løse opgaven, så det gør vi os klar til, siger Lene Hansen.

Derfor er kommunen nu i gang med at gøre sig klar til et retsopgør om rådgiverens ansvar.

- Vi gør os klar til et retsligt efterspil på hele den her byggesag, vi er meget utilfredse med, at byggeriet kan skride økonomisk, men også på tiden, understreger Lene Hansen.

Hun peger på, at man netop har købt sig rådgivning, fordi man har været klar over, at det var en krævende byggeopgave. Opgaven rummer både en ny bygning, som står færdig nu, og en ombygning af gamle bygninger, som er den del, der mangler at blive gjort færdig.

Byggeriet fortsætter

- Når man køber sig til rådgivning og styring ude i byen, så er det jo netop fordi, vi ved, at det skal vi have hjælp til, og så regner vi med, at man får den vare, man egentlig har betalt for, konstaterer Lene Hansen.

For børnene fortsætter hverdagen på skolen. Det er med en halvfærdig skolegård, uden fysiklokale og med en del undervisning i pavilloner.

Også byggeriet vil blive fuldført og ventes nu færdigt midt i maj. Det er den fjerde slutdato, der har været for byggeriet.

- Vi fortsætter byggeriet, vi stopper det ikke, siger Lene Hansen, der betegner det som en træls sag.

- En skole skal jo fungere alle skoledage, og den her skole har været meget tålmodig. Man har virkelig indrettet sig på de vanskelige forhold, lærere, ledere og børn, og de havde set frem til, at det her byggeri var færdigt for længe siden. Men nu har de meget tålmodigt indstillet sig på, at det varer til maj, konstaterer Lene Hansen.

Det bliver nu op til byrådet at træffe endelig beslutning om, om man vil gå rettens vej i byggesagen.

Print artikel

Kommenter denne artikel

Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.

Visninger: 9

BrønderslevNyt Konkurrence

Mest læste Brønderslev

Nordjyske.dk lige nu

Det sker

Alle SportMusikFilmTeaterUdstillingerSøgMangler dit arrangement?
                 
<maj 2012>
mationtofr
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910

Næste Toparrangement

Verdens største bog
Sted
Aalborg Bibliotekerne
Dato
22-05-2012
Læs mere