Dronninglund-løbet må flytte efter at Limfjordsløbet er flyttet.
Arrangørerne af to motionsløb i Nordjylland er røget i totterne på hinanden omkring dato for afvikling af løbene.
Limfjordsløbet og Dronninglund-Løbet har valgt samme dato, nemlig søndag 27. maj. Hos Dronninglund-Løbet holder på, at man først har lagt sig på denne dato, men har nu valgt at vige for storebroderen.
- Tilbage i november 2010 planlagde vi Dronninglund-Løbet for 2011 til sidste weekend i maj, fortæller Jens Peter Bregnballe fra Dronninglund-Løbet.
- Lige efter løbet blev afviklet offentliggjorde vi Dronninglund-Løbets løbsdato for 2012 - søndag 27. maj - som har ligget offentliggjort siden maj 2011 på www.dronninglund-lobet.dk, www.trimguiden.dk, www.dourun.dk, www.motionslob.dk og selvfølgelig på facebook, fortæller formand for Dronninglund-Løbet.
- Til grund for valget af dato har været en vægtning af mange faktorer, men en af de vigtige har været at undgå at ligge på samme dato, som andre løb. At sikre sig det gør man jo ved at orientere sig i de toneangivende løbskalendere.
Ved et tilfælde var vi inde på Limfjordsløbets hjemmeside, hvor følgende tekst var at læse: "Bemærk den ændrede dato: Limfjordsløbet løbes søndag 27. maj 2012.".
- Det gjorde alle triste i forberedelsesgruppen bag "Dronninglund-Løbet, for nu var der igen nogen, der havde lagt deres løbsarrangement på samme dag som vores løb, uden at have kontrolleret løbskalenderne.
- Tanken om alt det arbejde, der nu skulle gøres om, gjorde os alle noget modløse. Særligt trist var det, da vi allerede nu havde lagt ekstra stor energi i forarbejdet, da vi har 20-års jubilæum her i år 2012, siger Jens Peter Bregnballe.
- Men man må jo være konstruktiv. Vi skrev et brev til arrangørerne af Limfjordsløbet, Aalborg Øst Road Runners Club, hvor vi gav udtryk for, at vi gerne ville i dialog med dem.
- Jeg skrev breve til de konkret ansvarlige for løbsarrangementet og til Aalborg Øst Road Runners Clubs bestyrelsesmedlemmer.
- Efter et par dage fik jeg svar fra Aalborg Øst Road Runners Club, der blot meddelte, at de havde lagt sig fast på den fjerde søndag i maj som fast dato.
- Her var intet oplæg til dialog. Denne arrogance skader alle, siger en skuffet Jens Peter Bregnballe.
- Det er ærgerligt for de mange motionsløbere, som netop sætter pris på at deltage i alle motionsløb vi har i Nordjylland, at løbene falder sammen.
- Jeg synes, at man som løbsledelse som minimum forsøger at se, hvor andre holder deres arrangementer, for at undgå unødvendig konkurrence.
- Og det er en meget ødelæggende holdning ikke at ville gå i dialog, når dialogen kunne gøre vilkårene for de forskellige løb bedre.
- Manglende koordination dræner jo også forberedelsesgrupperne bag løbene for energi, når de skal lave alt for meget unødvendigt arbejde.
- Vi synes ikke at løberne skal snydes for Dronninglund-Løbet 20-års jubilæum, så vi har lagt en ny løbsdato. Vi er gået sammen med Jyske Ås Motionscykel og MTB-løb 2012, om at lave en weekend med både løb og cykling. Dronninglund løbet holdes lørdag 9. juni 2012 og Jyske Ås Motionscykel og MTB løb afholdes søndag 10. juni.
Formand for Limfjordsløbet, Esben Elbæk, siger til NORDJYSKE, at det har været vigtigt ikke at placere Limfjordsløbet sammen med starten på bukkejagten. I 2010 betalte vi 3000 kr. til jægerne, og i 2011 6000 kr.
- Vi har besluttet, at Limfjordsløbet altid holdes fjerde søndag i maj. Dermed undgår vi karambolage med bukkejagt og i en del år undgår vi også at løbet afvikles i pinsen.
- Ærligt talt troede vi, at Dronninglund-Løbet lå i august-september, som det var tidligere.
Dronninglund løbet plejer at samle mellem 500 og 1000 deltagere, mens man i Limfjordsløbet taler om 3000-4000 deltagere.
-
Print artikel
Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.
Visninger:
18