28. okt 2010 kl. 12:32
Mogens Brix
Læs/besvar
herregud hvad skal de stakkels mennesker så stille op,det kan vi ikke være bekendt,det jo samfundet spidser vi taler om.
[redaktionen har modereret indlæg pga brud mod retningslinier]
Læs/besvar
28. okt 2010 kl. 14:13
Brandt
Læs/besvar
var det ikke dem der engang gik og råbte noget med "ud med......... og ind med sol og vind!"
Nu har de så fået "Vind", men så dur det pludselig ikke længere..... :o)
sangen er måske ændret til "ud med vind og ind med sol og hamp ! "
Læs/besvar
28. okt 2010 kl. 16:15
Eluf Harring
Læs/besvar
Så har regeringen jo en undskyldning for at de kan få lejeren nedlagt. Det har regeringen garenteret vist længe.
Læs/besvar
28. okt 2010 kl. 18:09
Læs/besvar
Sådan er det jo altid...
Folk vil gerne have atomkraft men det skal helst ligge i den anden ende af landet.
Folk vil gerne være humane og have asylcentre, men det skal helst ikke ligge i nærheden af hvor de bor..
Folk vil gerne have børnehaver....Bare de ikke ligger i nærheden af hvor de bor.
Og så videre og så videre..
Henrik Madsen
Læs/besvar
28. okt 2010 kl. 18:29
ck
Læs/besvar
Ha Ha du er næste helt go med dit indslag, men for at den skal blive helt god så sæt dem alle, og også muslimer og indvandre på vingespidserene, og send dem et sted hen udenfor DK så vi kan få fred.
Læs/besvar
28. okt 2010 kl. 19:52
SIMPLY THE BEST
Læs/besvar
Lige nøjagtig, og byg så et Atom kraftværk der hvor Frøslev lejren ligger nu, så kan møllevingerne bruges til at blæse røgen væk fra A-værket.
Læs/besvar
28. okt 2010 kl. 23:00
Veebee
Læs/besvar
Tak Leif, for at du i det mindste tænker på mig! Og til alle I andre, med jeres mere eller mindre hadske indlæg: har I nogensinde besøgt stedet og mødt nogle, der bor her? I
øvrigt viser det sig, som flere medier har publiceret i dag, at loven
om testcenteret er besluttet på et helt forkert grundlag!Målingerne
er foretaget på grundlag af 12 MW møller - men de møller, der skal
opstilles, er på 20 MW! Dvs, at støjmålingerne er fuldstændig forkerte!Læs på: http://ing.dk/artikel/113396-stoej-fra-kaempemoeller-vil-lukke-thylejren (Og lige en oplysning til min "gode" kammerat Kærsgård: Frøslev liggger i Sønderjylland!)
Læs/besvar
29. okt 2010 kl. 08:45
SIMPLY THE BEST
Læs/besvar
Skal vi så kalde det Thy-Lejren for misbrugere og drukkenbolte. Med hensyn til møllernes størrelse, de kan ikke blive for store. Vi danskere skal vise omverdenen at vi kan det med kæmpemøller. Det skal vi være stolte over, og ikke negative som de altid er i Vestjylland.
Læs/besvar
29. okt 2010 kl. 12:27
Marianne Ørum
Læs/besvar
Måske det var vigtigere at vi kan vise omverden at vores menneskesyn stadig handler om de mennesker der lever i vores samfund.
Der var faktisk en gang hvor et af Danmarks varemærke var, at vi også gav plads til dem der ikke var så perfekte som du åbenbart er. Eller til dem der bare var anderledes. Af nød eller et bevidst valg. Og det burde vi være stolte over. Og omverden beundrede og respekterede os for det.
Mon ikke Christiania, Frøslevlejren, Thylejren (eller hvad de nu hedder) osv. er et både økonomisk og humanistisk bedre valg end alternativet, som i andre lande, hvor en del af disse mennesker ville have levet deres liv på gaden, og sandsynligvis begå kriminalitet for at overleve.
Desuden lever mange af disse beboere en helt normalt fungerende tilværelse. Blot ikke efter dine ?perfekte? standarder. De har blot truffet andre valg end du har. Og er det ikke lige netop den rettighed I råber så højt op om, når I forsvarer Jeres egen livsstil og demokratiet?
Er det virkelig så vigtigt at vi skal overgå Amerika i at være de største og bedste? Bør det ikke afhænge af, på hvilke områder vi er størst og bedst? Og du mener åbenbart at teknikken bør gå forud for mennesket.
Læs/besvar
29. okt 2010 kl. 16:10
ck
Læs/besvar
Hold da op hvor meget ævl kan man have lov til at lukke ud som du gør. Op med de møller og det kan ikke gå stærkt, de beboer som er i lejeren kan jo bare finde en anden mark og bo på, hvis de ikke kan klare støjen. Det er jo ganske gratis for dem at slå sig ned et andet sted.
Læs/besvar
29. okt 2010 kl. 16:35
SIMPLY THE BEST
Læs/besvar
Helt enig ck. I Danmark lever man ikke på gaden, så er det i hvert fald selvforskyldt. Thylejren, Christiania mm, bør simpelthen jævnes med jorden, sådan nogle hashere, lad dem komme ud på arbejdsmarkedet så de kan bidrage til den store husholdning. Sidst men ikke mindst, hvorfor skal vi ikke vise omverdenen hvad vi kan i Danmark. Den der naive og jantelovsagtige indstilling kan de godt beholde i Thy og Vendsyssel. I et moderne Danmark må man godt vise hvad man duer til. Vi må godt overgå USA på nogle punkter, man kan undre sig over at vi ikke har nogle store skyskrabere her til lands på 3-400 m. i højden. evt. i Vestjylland. Så kunne vi se helt der over fra Øster Hurup.
Læs/besvar
29. okt 2010 kl. 17:11
Veebee
Læs/besvar
p; Der er vist noget, du har misforstået, området, vi bor på, er både købt og betalt!Vi er også en del, der har arbejde - ganske ansvarsfulde jobs faktisk!Eks: pædagog, sygeplejerske, psykolog, skolelærer m.fl. - og undertegnede er sosu-hjælper. Adskillige har endvidere mere end en uddannelse! Det er desuden ikke et krav for at bo i Frøstrup-lejren, at man ryger hash og drikker øl. En hel del lever, som Marianne Ørum skriver, et almindeligt liv med job, hjem og familie. Forskellen på lejren og det omkringliggende samfund er, at vi er mere inkluderende og at alle har et liv og en identitet.Og jeg vil i øvrigt kæmpe til sidste blodsdråbe for mit hjem, mine venner og min familie!
Læs/besvar
30. okt 2010 kl. 20:30
jens Holm
Læs/besvar
Man kunne overlade Thy til vindmøller og griseavlere, så kunne alle de følsome flyttes til områder, hvor der ikke er vindmøller og grise.
Jeg skal endnu en gang også undre mig over, det i det hele taget er tilladt at bosætte sig langs hovedvejen mellem Thisted og Åbybro, hvor der dagligt er langt mere støj.
Læs/besvar
05. nov 2010 kl. 18:22
Veebee
Læs/besvar
p; Med det sprogbrug, du holder dig, er jeg tilbøjelig til at mistænke
dig - og ligesindede - for at være på noget, I ikke kan tåle. Jeg vil stærkt anbefale dig at læse en gammel bog af Emma Gad: "Takt og tone".
Læs/besvar
06. nov 2010 kl. 07:03
Lene Rix Flarup
Læs/besvar
Ved et tilfælde klikkede jeg mig ind på denne debat. Er noget rystet over debatniveauet - og over det menneskesyn, der ligger bag flere af indlæggene.
Der er INGEN mennesker der har fortjent at leve i et støjhelvede.
Læs/besvar
06. nov 2010 kl. 03:30
jens Holm
Læs/besvar
Hej Veebee.
Støjmålingerne er ikke nødvendigvis forkerte; men der er større usikkerhed på. Støjen vil føles mindre, jo højere den kommer op, men måske så spredes til et større areal - i hvert fald den, som kommer fra selve mølle og gearkasse,
Den side er nem nok. I skolen en gang hed det noget med kvadratet på afstanden.
Kan jeg få linket til de 12 MW. Der bør vel være en begrundelse for en sådan lille nipsting, når man idag har minimum-standarder på vistnok 23MW og op bare for landmøller.
Læs/besvar
06. nov 2010 kl. 04:37
Veebee
Læs/besvar
Hej Jens, Forsøger lige at linke til et resumé af rapporten: http://vbn.aau.dk/da/publications/stoej-fra-testcenter-for-vindmoeller-ved-oesterild%2837474753-9d18-4d0e-a373-d8181ae2d4ab%29.html Jeg kan ikke få mere frem, men ved, at en af mine naboer har fundet og downloadet hele rapporten - og lagt den frem til fælles læsning her.
Læs/besvar
06. nov 2010 kl. 07:09
Lene Rix Flarup
Læs/besvar
Ja det tør siges, Stig Andersen. Kunne den svinehund da bare for pokker ikke holdes tavst inden døre? Almindelig anstændig tone er åbenbart blevet parkeret dér i stedet for.
Læs/besvar