0. klasser på Rolighedsskolen, Nors Skole og Tingstrup Skole belønnes for godt arbejde i anledning af sikker trafik kampagne
Et flot diplom og 1000 kroner til hver klasse fulgte med, da 0.a på Rolighedsskolen, 0.b. og 0.c. på Tingstrup Skole og 0.a. på Nors Skole blev Thisted Kommunes vindere af skolestartskonkurrencen "Pas på de små i trafikken".
Borgmester Lene Kjelgaard Jensen og kampagnemedarbejder Linda Lyngdorf, Thisted Kommune, overbragte tirsdag den gode nyhed til de små elever og deres lærere, der i lighed med de andre børnehaveklasser i Thisted Kommune lærte den landsdækkende skolestartskampagne at kende lige efter sommerferien.
Vejkantsplakater ved skolerne og materialerne til skolerne er blandt de tiltag, Thisted Kommune har gjort for både de små og deres forældre omkring skolestart. Desuden har alle de nye 0. klasseelever fået et hæfte med opgaver om sikker trafik, som de har haft med hjemme og løst sammen med deres forældre. De har også alle modtaget gule sikkerhedsveste, som de skal bruge nu for at være synlige i trafikken. Bagefter har klassen deltaget samlet i kampagnens konkurrence, og der blev trukket lod for at finde de fire vindere.
- Vi mener, at det er rigtig vigtigt at passe på de nye, små elever i trafikken. Mange af dem har ikke erfaringer med at gå eller cykle i trafikken og har brug for støtte fra deres forældre, deres lærere og andre voksne. Vi er derfor glade for at kunne belønne de nævnte skoler for deres gode arbejde med at lære børnene om sikker trafik, siger Linda Lyngdorf, Thisted Kommune.
Bag kampagnen står Rådet for Sikker Trafik, Kommunerne i Danmark og TrygFonden.
-
Print artikel
Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.
Visninger:
18