Fort Indian genopstår

Fort Indian får sin gamle facade tilbage, men bliver dog 20 kvadratmeter større end hidtil.Foto: Peter Mørk
Fort Indian får sin gamle facade tilbage, men bliver dog 20 kvadratmeter større end hidtil.Foto: Peter Mørk

Relaterede billeder

Avisannonce

Annonce

Annonce

Thisted-værtshus renoveres efter branden sidste sommer.

Et af Thisteds gamle værtshuse er på vej tilbage til bybilledet, efter at det sidste sommer blev raseret af en brand.

Renoveringen af Fort Indian i Storegade gik i gang lige efter nytår, og værtshuset ventes at kunne genåbne midt i marts, oplyser Poul Erik "Trold" Villesen.

Fort Indian ejes af KD Boligudlejning med Kim Nielsen og Dorte Hvam Madsen som indehavere. Poul Erik Villesen passer firmaet, mens indehaverne er på ferie.

Værtshuset genopstår i samme stil som hidtil. Indehaverne havde ellers ønsket at facaden skulle være med buede tømmerstokke. Men den ændring sagde miljø- og teknikudvalget i Thisted Kommune nej til.

Også indvendigt får Fort Indian sit hidtidige westernlook tilbage. Ved at inddrage en del af terrassen foran værtshuset, bliver det dog udvidet med 20 kvadratmeter, oplyser Poul Erik Villesen.

Natten til 15. august kastede en ukendt person en brosten gennem ruden til værtshuset, hvorefter der blev sat ild til ved hjælp af en brændbar væske. På trods af en dusør på 10.000 kroner, som værtshusets indehaver udlovede i december, er den påsatte brand aldrig blevet opklaret,

Print artikel

Kommenter denne artikel

Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.

Visninger: 38

Thistednyt konkurrence

Nordjyske.dk lige nu

Det sker

Alle SportMusikFilmTeaterUdstillingerSøgMangler dit arrangement?
                 
<maj 2012>
mationtofr
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910

Næste Toparrangement

Udstilling i Galleri Uggerby i Lønstrup - "Op med Humøret"
Sted
Galleri Uggerby, Lønstrup
Dato
25-05-2012
Læs mere