05. jan 2012 kl. 07:13
Hans Peter
Læs/besvar
Meget kan man sige, men Rebild Kommune efterlever salig Simon Spis's motto om, at dårlig omtale, er bedre end ingen omtale.Mon ikke årsagen til de mange uheldige afgørelser skal søges allerøverst i systemet, det har jeg på fornemmelsen. En dygtig journalist ville finde arbejde i månedsvis med at afdække uhyrlighederne i kommunen.
Læs/besvar
05. jan 2012 kl. 07:44
arweho
Læs/besvar
Hans Peter Hansen leverer gang på gang kommentarer uden det mindste kød på. Lyder som en sur og bitter gammel mand.
Læs/besvar
05. jan 2012 kl. 08:25
Ole Michaelsen
Læs/besvar
Meget tyder på at kommunen ikke aner hvad Autisme er for en sygdom. En sygdom, hvor netop alt skal være tilrettelagt for den enkelte.
Læs/besvar
05. jan 2012 kl. 08:26
Sternenwanderer
Læs/besvar
Igen et godt eksempel på, at i mange kommuner er Forvaltningsloven nærmest en ikke-eksisterende lov. Spørgsmålet er, om det skyldes inkompetence eller modvilje mod loven.
Læs/besvar
05. jan 2012 kl. 10:41
Jason
Læs/besvar
Det viser vist med al ønskelig tydelighed at moral og etik er Rebild Kommune ligeså fremmed som demokrati. Tænk blot på sagen om direktøren der løj for politikerne for et par måneder siden. Intet er sket - ingen selvransagelse på direktionsgangene eller på politisk niveau. Og igen viser det sig at der skelnes mellem A hold og B hold i Rebild. Ve den som tillader sig at være handicappet, eller på anden vis kommer til at "ligge kommunen til last".
Kom nu igang, kære borgmester, med at kigge på den bundrådne forvaltningsetik i kommunen.
Læs/besvar
05. jan 2012 kl. 12:37
Hans Peter
Læs/besvar
for analysen af min person, arweho. Jeg noterer mig, at du åbenbart finder det vigtigere at kommentere mine kommentarer, end andet. Jeg er nu hverken gammel, sur, eller bitter - men du rammer rigtigt når du kalder mig en mand. Altså 25% rigtigt - nu kunne du måske blive ked af den succesrate, men pyt - shit happens.
Ha' et godt nytår
Læs/besvar
05. jan 2012 kl. 13:28
Wilhelm
Læs/besvar
arweho, er du kommunal ansat? [redaktionen har modereret indlæg pga brud mod retningslinier]
Læs/besvar
05. jan 2012 kl. 14:30
Hans Olav Nymand
Læs/besvar
Problemet er ingenlunde unikt for Rebild - rigtigt mange, om ikke alle kommuner har den slags problemer.
Helt grundlæggende er problemet at det ikke har nogen negative konsekvenser for kommunen at agere på denne måde - det er i praksis umuligt for den enkelte borger at komme efter kommunen. Først skal man anke afgørelsen og først derefter kan man så evt. slæbe kommunen i retten, dvs. det kan tage år og koste 100.000 vis af kroner at få ret. I tilgift til dette har man ikke aktindsigt i kommunens interne procedurer, så det kan være svælrt at bevise andet end at de måske lige i en specifik sag har været for langsomme og måske vankelmodige.
Tværtimod er mange højere oppe i systemet formentlig godt tilfredse med denne ageren fra kommunens side, for det sparer jo penge på budgettet nu og her!
Og tro mig, på Christiansborg er man godt klar over problemet og har absolut ikke tænkt sig at gøre noget ved det! Tværtimod er tendensen jo nu at nye love vedr. specialundervisning og handicaptilbud ofte er fuldt op med begrænsninger i borgerens klageret! Man ved altså på forhånd at borgerne vil være utilfredse - og det gider man så ikke høre på.
Tror det der er brug for er at handicap-organisationerne går sammen om at få eller tilbyde noget advokathjælp - ligesom man f.eks. kender det fra FDM. Her kan medlemmerne jo i principielle sager om f.eks. parkering, bilsalg og vejevedligehold få hjælp til at føre en sag mod Parkerings-firmaet, Bilsælgeren eller Kommunen - og det er altså med til at holde dem på måtten.
Men idag er det i praksis risikofrit for kommunen at overtræde både forvaltningsloven men også at overtræde god forvaltningsskik!
Læs/besvar
05. jan 2012 kl. 15:29
A Pedersen
Læs/besvar
Må give H.O. Nymand fuldstændig ret, det er for let for kommunerne at lade hånt om borgernes rettigheder, og der ligger givetvis en uudtalt accept langt højt op i systemet af disse uregelmæssigheder/ulovligheder fordi man sparer penge. Problemet er sikkeret værre i nogle kommuner end andre, men jeg vil vove at påstå at Rebild kandiderer til førstepladsen
Læs/besvar
05. jan 2012 kl. 16:41
Jason
Læs/besvar
Nej det sker sikkert mange steder. Men det burde være et krav til både embedsmænd samt de folkevalgte at de demokratiske spilleregler bliver overholdt. som det foregår pt i Rebild, giver det jo ikke nogen mening at afholde valg, når embedsfolkene kan skalte og valte efter eget forgodtbefindende.
Læs/besvar
05. jan 2012 kl. 17:36
K. N.
Læs/besvar
Siden kommunalreformen har mange kommuner desværre udviklet sig til et embedsmandstyranni, hvor kommunale chefer kan gøre som de lyster.
De sidder som små syditalienske baroner og skalter og valter uden hensyntangen til lovgivningen og almindelig moral og etik og det vil desværre fortsætte så længe det er den enkelte borger der selv må kæmpe imod de kommunale chefer og deres tyranni.
Der mangler i den grad et statslig organ der kan gå ind i de enkelte sager og ikke mindst ha' myndighed til at fyre eller politianmelde disse kommunale chefer for magtmisbrug.
Læs/besvar
05. jan 2012 kl. 21:53
Laura R
Læs/besvar
Vi har en autistisk dreng og bor desværre i Rebild Kommune. Vi har oplevet sagsbehandlingstid på over 13 måneder (og vi har ikke fået en afgørelse endnu). Hver gang vi har rykket får vi svaret, at de har så mange sager, de er i gang med at ryde op i. Sagsbehandlingen er under al kritik, vi får stort set ingen hjælp, råd og vejledning er ikke noget man kender til i Rebild Kommune og der er stortset ingen kendskab til autisme. En familie der har så store problemer og behov for hjælp er der ikke lige frem overskud til at kæmpe denne evige kamp mod Kommunen.......
Læs/besvar