Ingen politisk afklaring i Rebild

Et flertal blandt politikerne i Rebild mener, at de tiltag, der allerede er sat i gang er nok. Nu skal byrådet selv træffe beslutning om en ekstern undersøgelse eller ej 26. januar

Efter et flere timer langt møde i aftes er holdningerne for og i mod en ekstern undersøgelse af forvaltningskulturen stort set uændret i Rebild.

- Vi havde en rigtig god drøftelse, og havde mulighed for at høre, hvordan vi hver især ser på tingene, siger borgmester Anny Winther (V).

Hun fortæller, at politikerne tidligere har aftalt, at der skal laves en ekstern statusrapport, og at et flertal i økonomiudvalget tidligere på onsdagen blev enige om, at tilføre arbejdsmiljø til de punkter, der skal omfattes af denne statusrapport.

- Vi har også tidligere besluttet, at vores organisation skal evalueres i sidste halvdel af 2012.

- Det bliver den, og her skal arbejdsmiljø også indgå, siger Anny Winther.

Borgmesteren erkender, at politikerne ikke har været tilstrækkeligt opmærksomme på, at nogle områder, som for eksempel på børne- og handicapområdet ikke har haft tilstrækkeligt personale til at løfte opgaven.

- Vi traf i december beslutning om at styrke netop det område med ekstra medarbejdere, siger Anny Winther.

Mødet onsdag aften blev holdt på SFs initiativ.

Samtlige byrådsmedlemmer var samlet for at diskutere den seneste tid kritiske omtale af Rebild Kommune.

- Jeg er umiddelbart godt tilfreds med mødet, siger Bertil Mortensen.

På mødet foreslog Dansk Folkepartis Rikke Karlsson og Oplandslistens Søren Søe-Larsen, at der iværksættes en ekstern og uvildig undersøgelse af forvaltningskulturen i kommunen.

ikke flertal for undersøgelse

Det var der imidlertid ikke politisk flertal for blandt politikerne i byrådet.

- Der var ikke ret stor opbakning til en ekstern undersøgelse. Det er mig ubegribeligt, at man ikke ønsker at tage fat om problemerne.

- Når man ser antallet af dårlige sager, og den historik, der er i dem, så er det mig ubegribeligt, at der ikke er større politisk vilje til at tage ansvar og handle. Det er jeg skuffet over, og det kan jeg kun beklage overfor borgere og medarbejdere i Rebild Kommune, siger Rikke Karlsson.

Mødet gik i gang klokken 17.30 og først omkring klokken 21 kørte de fleste politikere igen hver til sit.

Økonomiudvalget fortsatte

De syv medlemmer af økonomiudvalget blev tilbage sammen med direktionen.

Her blev man enige om, at sagen skal på dagsordenen, når byrådet 26. januar mødes næste gang.

Her skal politikerne tage stilling til, om de to undersøgelser, som i forvejen er aftalt er tilstrækkeligt, eller om man ønsker at følge Søren Søe-Larsen og Rikke Karlssons forslag om en uvildig undersøgelse.

- Vi ønsker fortsat en undersøgelse, hvor borgerne inddrages og hvor både borgere, medarbejdere, administrativ ledelse og politikere kan udtale sig anonymt, altså uden frygt for eventuelle konsekvenser af at udtale sig, siger Søren Søe-Larsen.

I byrådssalen er debatten offentlig og borgerne kan dermed høre politikernes argumenter, og se, hvem der stemmer for henholdsvis det ene og det andet forslag.

Print artikel

Kommenter denne artikel

19. jan 2012 kl. 09:27 Balladen

Læs/besvar

 Man kunne næsten ønske at et medlem af byrådet eller direktionen blev udsat for noget lignende, så skulle de nemlig nok vågne op. Men der er som sædvanlig ingen der har fejlet og ingen der er ansvarlig, trods der ligger anmeldelser fra pesonale med særliglig indbertningspiligt, politianmeldelser, flere sager hvorder ikke bliver lavet referater fra afholdte møder og telefonsamtaler, direkte overtrædelser af forvaltningsloven, men uha nej, vi skal ikke løfte nogen pegefingre, det kunne jo være vi selv kom i vejen for den.....   Man kan håbe at ministeren ikke lader sig spise sig af med en halvkvalt redegørelse, men det skulle undre om det også ender med nul og en prut...

Læs/besvar

19. jan 2012 kl. 11:23 Lykke

Læs/besvar

Ja man kan undre sig over hvad de er så bange for skal komme frem. Med alle de kritikker der kommer af forvaltningen fra mange forskellige sider skulle man syntes det vil være i forvaltningens intereresse at få gennemgået sagen af a..z og få renset de uskyldige........ Desværre virker det endnu en gang som en gang sammenspist forkvaplet forsøg på at dække over hinanden. Der er flere gange kommet frem fra tidligere ansatte med reference til forvaltningen at de har fået mundkurv på og truet på deres job hvis de ytrer sig. Mon ikke der vil dukke adskillige flere sager op hvis der bliver frit spil til at forklare sig. Det er ikke konstruktivt for et åbent samfund at "feje problemerne ind under gulvtæppet". Alle byrådsmedlemmerne i Rebild kommune opfordres til at stemme for en uvildig gennemgang af forvaltningen - det skylder I de involverede, pårørende, ansatte, tidligere ansatte og alle andre der direkte eller inddirekte har været involveret i en eller flere af disse sager der omfatter manipulationer, løgne, fortielser og bevist forsøg på at at gennemtrumfe beslutninger på baggrund af fiktive og ikke eksisterende rapporter. Byrådsmedlemmer nu må I stoppe med at lade jer spise af med en sms fra borgmesteren med indholdet at alt er fint!!! VÅGN OP og tag det ansvar der er blevet jer tildelt!    

Læs/besvar

19. jan 2012 kl. 13:04 Jason

Læs/besvar

Jamen de er da slet ikke bange! Der er jo ikke noget som helst galt i kommunen bortset fra alle de "tosser" der ser spøgelser overalt. Og når borgmesteren siger at alt er i orden, vil det jo være spild af de i forvejen små midler der er til rådighed, hvis man skulle spilde tid og penge på sådan noget. Er man alligevel i tvivl, kan man osse bare spørge direktørerne. De kan hver især selv bekræfte at de intet har at skjule. Og alt det snak med at nogen har fået mundkurv på - - eller skulle føle sig truet på jobbet hvis de åbner munden. Det er da helt ude i hampen i en så demokratisk kommune som Rebild. Det kan man sikkert sagtens få borgmesterens ord for. Men skulle nogen af byrødderne alligevel føle en lille tvivl sidde og gnave, er det snart på tide de får samlet sig sammen til at få etableret en uvildig og anonym undersøgelse

Læs/besvar

19. jan 2012 kl. 16:17 Flemming Clausen Nielsen

Læs/besvar

Da BRØNDERSLEV-SAGEN startede var Brønderslevs socialdemokratiske borgmester Lene Hansen hurtigt ude med en forklaring om, at Brønderslev Kommune IKKE havde SVIGTET i den konkrete sag. En senere udarbejdet rapport viste DESVÆRRE noget andet! Tilsyneladende er der også noget helt galt i Rebild Kommune, der kræver en uvildig undersøgelse!  

Læs/besvar

19. jan 2012 kl. 17:40 Emma

Læs/besvar

At der er rejst gentagne og alvorlige anklager mod forvaltningen i Rebild kommune, kan vist ingen betvivle. Heller ikke politikere og embedsmænd i selvsamme kommune. Hvis man står uretfærdigt og uretmæssigt dømt, hvad kan da være mere i ens interesse end at få dokumenteret sagens rette sammenhæng ? Man ville, som en uretmæssigt anklaget i en krimiserie, være den første til at forklare sig og bidrage til en opklaring af sagens rette sammenhæng. At politkere i Rebild kommune med det nuværende pres fra forskellige anklager, ikke ønsker kortene lagt frit frem og kulegravet af eksterne bedømmere, er en gåde. Er i politkere der har stemt nej, virkelig så bange for det der kan graves frem i og udenfor forvaltningsakterne, at i hellere foretrækker den nuværende situation ? Eller hvad begrunder politikere i Rebild kommune denne afvisning af en ekstern undersøgelse med?

Læs/besvar

19. jan 2012 kl. 21:16 Lykke

Læs/besvar

Alle de sager der dukker op sammen med manglende politisk vilje til at tage fat om problemerne viser at der er noget galt i systemet og behov for en overordnet kontrol / klageinstans. Det er jo gentagne gange dokumenteret at forvaltningen ikke bare fejler men bevist manipulerer og bruger ufine metoder som andre ville blive holt til ansvar for. At der så i tillæg opstår en række uheldige sager som måske kunne forebygges ved at arbejde konstruktivt på at forbedre arbejdsmetoderne er dobbelt uheldigt ikke blot for de involverede men også for den fremtidige tiltro til såvel det politiske som forvaltningssystemet. Hvis der ikke er åbenthed og villighed til at se hvad der går galt hvordan kan det så forbedres fremover? Sagerne råber på en koordineret central kontrolforanstaltning / klageinstans med magt til at gennemtvinge konsekvenser når der bevist vildledes og manipuleres. Det bør være det lokale politiske system der sikrer at sagerne foregår redeligt og ordentlig men da den politiske ledelse er filtret sammen med forvaltningssystemet og udfører en selvkontrollerende funktion er problemerne dømt til at blive fejet ind under gulvtæppet og tiet hen som alt er fint og der er tiltro til det samlede arbejde...... Byrådsmedlemmer ....op på hesten....der må kunne læres noget at alle de sager der falder ned over Rebild kommune.     

Læs/besvar

21. jan 2012 kl. 15:08 A Pedersen

Læs/besvar

Der er efterhånden sagt og skrevet rigtig meget om Rebild kommunes forvaltnings skik, og der har været rigtig mange sobre og seriøse indlæg her i kommentar felterne i Nordjyske,- og der tegner sig et billede af at børne & unge området, handikap området og sygedagpenge området bliver forvaltet hinsides al moral, etik og til tider på den gale side af lovgivningen. Byråds medlemmer ( bortset fra to stk) og ledelse afviser kategorisk og fralægger sig enhver form for ansvar til trods for at alle fakta beviser at de taler stik mod bedre vidende, de får mig efterhånden til at tænke på Komiske Ali fra Irak krigen. Jeg håber for demokratiets skyld at vi får en tilbundsgående uvildig undersøgelse med fuld borger indragelse, så vi kan få ryddet op i denne bøtte råddenskab, for jeg tror ikke at der findes mange borgere i Rebild kommune der stadig har tiltro til kommunal politikkerne og de kommunale direktører. Sidst men ikke mindst påhviler der os borgere en pligt at huske denne magtarrogance ved næste kommunal valg og slet og ret stemme de politikkere ud der ikke har vist sig deres opgave voksen

Læs/besvar

Se alle kommentarer

Visninger: 19

Det sker

Alle SportMusikFilmTeaterUdstillingerSøgMangler dit arrangement?
                 
<maj 2012>
mationtofr
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910

Næste Toparrangement

Udstilling i Galleri Uggerby i Lønstrup - "Op med Humøret"
Sted
Galleri Uggerby, Lønstrup
Dato
25-05-2012
Læs mere