Resterne er leveret tilbage

Resterne af Rebild Kommunes besøg i Stenild i december er nu leveret tilbage til borgerne i byen. Foto: Torben Hansen
Resterne af Rebild Kommunes besøg i Stenild i december er nu leveret tilbage til borgerne i byen. Foto: Torben Hansen

Avisannonce

Annonce

Annonce

Legepladsudvalg i Stenild håber i fremtiden på et bedre samarbejde med Rebild Kommune

Rebild Kommune fjernede i december et gyngestativ med tilhørende rutsjebane og klatrerremedier fra Kultur- og Naturlegepladsen i Stenild.

Uden varsel og uden efterfølgende forklaring.

Resterne af de fjernede legeredskaber er nu leveret tilbage til borgerne i Stenild.

- De ting, som nu er leveret tilbage er de ting, som har en værdi, og som vi kan bruge igen, så det er vi meget tilfredse med, siger formanden for byens legepladsudvalg Kim Jensen.

I NORDJYSKE Stiftstidende onsdag fortalte Kim Jensen og Lene Lassen historien om en kommune som har handlet hen over hovedet på de mange frivillige i Stenild, som gennem de seneste 12 år har bygget legepladsen op fra grunden.

Klagede over behandling

Foreningen bag legepladsen klagede til politikerne i byrådet over forvaltningens måde at behandle borgerne i byen på.

Rebild Kommune blev i klagen truet med en politianmeldelse for tyveri, hvis ikke de fjernede legeredskaber blev leveret tilbage.

Det er de nu blevet, og formanden for legepladsudvalget Kim Jensen har taget den positive holdning frem igen.

Dialogen er tilbage

- Lige nu er vi positive. Vores ting er blevet leveret tilbage, og forvaltningen har meddelt at de gerne vil komme til møde i Stenild 9. februar og, at de ser frem til et konstruktivt møde om det fremtidige samarbejde omkring vedligehold og drift af vores legeplads, siger Kim Jensen.

Print artikel

Kommenter denne artikel

Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.

Visninger: 14

Det sker

Alle SportMusikFilmTeaterUdstillingerSøgMangler dit arrangement?
                 
<maj 2012>
mationtofr
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910

Næste Toparrangement

Udstilling i Galleri Uggerby i Lønstrup - "Op med Humøret"
Sted
Galleri Uggerby, Lønstrup
Dato
25-05-2012
Læs mere