Tema
- Stort sikkerhedstjek på Nibe Festival, 29-06-2011, 12:22
- Billeder: Nibe Festival er åbnet, 29-06-2011, 09:19
- Festival-køen syder onsdag morgen, 29-06-2011, 06:42
- Nibe Festival og NORDJYSKE, 29-06-2011, 04:00
- Klar, parat, start, 29-06-2011, 04:00
- NIBE-BLOG: Gummistøvler eller ej?, 28-06-2011, 14:38
- Nibe Festival stiller op, 27-06-2011, 19:55
Vis/skjul flere...
Regnen gav mere end bare våde fødder i Skalskoven. Se billederne.
Det var mere end bare dødtræls, at vandet silede ned over Nibe Festival lørdag formiddag.
Omkring middagstid måtte folkene bag festivalen lukke området omkring alle scener af, så gummigeder kunne træde til med assistance i form af barkflis til at toppe mudderet.
- Vi har spærret festivalpladsen af, så der ikke er mennesker på området, så længe maskinerne arbejder, sagde festivalens sikkerhedschef Ernst Winther Hansen.
Klik og se regnvejrsbillederne her
Han understreger, at afspærringen skete af rutinemæssige årsager, fordi Nibe Festivalen skal opfylde en række sikkerhedskrav under festlighederne.
Maskinerne var dog væk, da Den Gale Pose som det første band lørdag kunne tage Store Scene i brug.
Værre gik det for bandet Vejgaard Tårnblæser Laug.
Vand i mixeren
De måtte aflyse den første af deres to koncerter lørdag, fordi deres mixer var kommet lidt for tæt på regnvejret.
Tårnblæserne skulle have optrådt på scenen Jægerhytten klokken 14, men måtte skyde koncerten til 16.30, så de kunne nå at tørre mixeren.
- En i bandet er uddannet ingeniør, så han har lavet en kasse med en varmeblæser i, hvor mixeren nu står. Men vi har sendt bud efter en anden mixer inde i Aalborg, sagde forsangeren i Vejgaard Tårnblæser, Laug Klaus Lundgaard, der var ærgerligt over hændelsen.
Klaus Lundgaard lovede dog, at bandet er klar til fest 16.30 lørdag og til at lukke festivalen klokken 02.00 i natten til søndag.
-
Print artikel
Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.
Visninger:
36