Fire møller er atter i drift

Bent Johansen, Vattenfall Danmark, regner med at møllerne ved Nørre Økse Sø hurtigt er i drift igen. Foto: Thomas Hansen
Bent Johansen, Vattenfall Danmark, regner med at møllerne ved Nørre Økse Sø hurtigt er i drift igen. Foto: Thomas Hansen

Tema

Avisannonce

Annonce

Annonce

Force Technology har foreløbig undersøgt fire af de 24 vindmøller i Nørre Økse Sø-vindmøllepark. Disse undersøgelser afslørede ikke tegn på metaltræthed.

- Derfor er disse fire møller allerede sat i drift igen, fortæller produktionschef Bent Johansen, Vattenfall Danmark.

- Navet fra den havarerede mølle blev onsdag afmonteret og kørt til undersøgelse i Aalborg.

Samtlige vindmøller i parken blev stoppet, da et nav med vinger faldt til jorden sidste torsdag. Force Technology tilkendegav hurtigt efter en besigtigelse af den havarerede mølle, at årsagen tilsyneladende var metaltræthed, der havde udviklet sig over en længere periode.

Vattenfall Danmark, der ejer de 24 møller i Nørre Økse Sø-vindmøllepark, tog straks samtlige møller af typen NEC Micon 750 KW ud af drift. Ud over møllerne ved Brovst er der tilsvarende møller i Gl. Vrå og på Mors.

- Force undersøger de seks møller på Mors i disse dage. De ventes i drift igen i denne uge. Derefter kigger de på de sidste møller ved Brovst, forklarer Bent Johansen.

Print artikel

Kommenter denne artikel

Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.

Visninger: 10

Aabybronyt konkurrence

Det sker

Alle SportMusikFilmTeaterUdstillingerSøgMangler dit arrangement?
                 
<maj 2012>
mationtofr
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910

Næste Toparrangement

Udstilling i Galleri Uggerby i Lønstrup - "Op med Humøret"
Sted
Galleri Uggerby, Lønstrup
Dato
25-05-2012
Læs mere