Tema
- Fire klinikker i Jammerbugt, 15-04-2012, 20:20
- Sikkert: Ingen behandling i Fjerritslev, 31-01-2012, 04:00
- Tandklinikker igen-igen, 29-01-2012, 20:01
- Ny klinikstruktur skydes ned, 14-01-2012, 11:05
- - Dyr konsekvens af kliniklukning, 12-01-2012, 04:00
- - Tandplejesag kommer retur, 06-01-2012, 04:00
- Klessen: Kun én klinik med behandling, 04-01-2012, 08:11
Vis/skjul flere...
De 700.000 kr., der skal spares i tandplejen, er allerede fundet, mener Borgerlistens Steen Andersen.
Der er ingen saglig økonomisk begrundel se for at ændre på den nuværende struktur inden for den kommunale tandpleje. De 700.000 kr., der skal spares, er allerede fundet. Derfor kan der køres videre med den nuværende struktur og en lukning af behandlingsdelen i Fjerritslev/Brovst kan droppes. Desuden kan den planlagte anlægsudgift i forbindelse med ny struktur på godt tre mio. kr. spares i år.
Det siger Borgerlistens Steen Andersen, som også er formand for socialudvalget.
- Ved budgetopfølgningen, som var på dagsordenen i kommunalbestyrelsen i december, var der et mindreforbrug på 800.000 kr. Dermed er de 700.000 kr., der skal spares i 2012, jo hjemme, siger Steen Andersen og tilføjer, at der ikke er nogen grund til at tro, at mindreforbruget på de 800.000 kr. ikke også vil komme i 2012 og fremover.
- Og selv om vi har haft mindreforbruget, har vi en velfungerende tandplejeordning, som alle kan være tilfredse med, siger han.
I følge Steen Andersen er de øvrige 26 medlemmer af kommunalbestyrelsen selvfølgelig også klar over, at mindreforbruget på de 800.000 kr. kan dække besparelsen på de 700.000 kr.
- Men de er i modsætning til mig centralister, siger borgerlistens mand i kommunalbestyrelsen.
Steen Andersen minder om, at besparelsen på de 700.000 kr. blev aftalt i forbindelse med forliget om kommunens 2012-budget.
- Når jeg gik med til besparelsen, var det fordi jeg var klar over, at de 700.000 kr. kunne hentes via mindreforbruget og dermed ikke ville blive mærkbart. Ellers var jeg ikke gået med til at spare pengene, siger Steen Andersen.
Han tilføjer, at når besparelsen på det 700.000 kr. er en del af budgetforliget, skal der også være enighed om hvordan besparelsen skal udmøntes.
- Ellers er det et brud på budgetforliget, siger Steen Andersen og tilføjer, at hvis et flertal fastholder forslaget om at lukke for behandlingsdelen i Fjerritslev eller et andet sted, vil han ikke længere føle sig bundet af budgetforliget.
Den ny struktur skulle have været behandlet på kommunalbestyrelsens møde i december, men blev pillet af dagsordenen igen og i stedet sendt i høring. Den høringsfase er netop afsluttet.
-
Print artikel
23. jan 2012 kl. 09:55
Jens-kristian Holm
Læs/besvar
Nu ser det ud til pengene er fundet men jeg forstår ikke den debat, Hvorfor skal alle kommunale ansatte have mødested i det ene hjørne af kommunen, er politikerne ikke klarover at de med div. lukkedage mv. gør det umuligt at få sine børn fragtet til den anden ende af kommunen til tandlæge, da det igen vil kræve en fridag med tabte skatte intægter øget co2 udledning til fragt af de mange, fremfor at lade de offentligeansatte værer tæt på borgernes bopæl. Genbrugspladserne i gøttrup og udholm skal flyttes til fjerritslev og pandrup pga CO2 men det gør ikke noget når det er os alm. borger der skal kører mere.
Læs/besvar
23. jan 2012 kl. 12:18
jens Holm
Læs/besvar
Jamen, det er bare et regnearks bud. Man sparer ved at folk betaler for den ekstra transport. Den vil altid være der, når man lægger steder sammen, hvor den ene eller den anden part skal flyttes fysisk.
Her er der så dømt molbo og en dør at bære børnene og enkelte gamle på. Andre gange kan det være meget fornuftigt, når andre ting tæller mere.
Læs/besvar
Se alle kommentarer
Visninger:
24