Den danske kvalitetsmodel

  • 01. februar 2012 22:08
  • Af:

Avisannonce

Annonce

Annonce

FAKTA

Ideen om Den Danske Kvalitetsmodel, DDKM, blev født midt i 1990'erne, da der kom fokus på negative historier om det danske sundhedsvæsen. Medierne fortalte om fejloperationer, kræftoverdødelighed, sygehusinfektioner og dårlig kommunikation mellem sektorerne. Det blev klart, at der var brug for at arbejde endnu mere med kvalitetsudvikling og kvalitetssikring.

Det var ikke kun i det danske sundhedsvæsen, man så denne udvikling. I det store udland var man begyndt at arbejde med kvalitetsudviklings- og kvalitetssikringsprojekter. Nogle danske amter og danske sygehuse begyndte nu også hver især at opbygge egne individuelle systemer.

Derfor indgik staten, de daværende amter og Hovedstadens Sygehusfællesskab en aftale om at skabe et fælles nationalt kvalitetsudviklingssystem, som skulle dække alle offentligt finansierede sundhedsydelser - på tværs af sektorer. Man valgte - med inspiration fra en række andre lande - at bygge på den metode, der hedder akkreditering.

DDKM skal fremme samarbejde mellem sektorerne

skabe bedre og mere sammenhængende patientforløb

skabe løbende kvalitetsudvikling

inddrage og bruge den viden, der er opnået via forskning og erfaring i den daglige praksis

dokumentere og synliggøre kvaliteten i sundhedsvæsenet

sikre høj kvalitet på tværs af geografi og sektorer

forebygge, at den dybe kvalitetstallerken skal opfindes forfra hver gang

gøre sundhedsvæsenet bedre - hele tiden

forebygge fejl, som koster liv, livskvalitet og ressourcer

Institut for Kvalitet og Akkreditering i Sundhedsvæsenet, IKAS, blev etableret i 2005 af Sundhedsstyrelsen, Sundhedsministeriet, Amtsrådsforeningen og Hovedstadens Sygehusfælleskab med det formål at udvikle en fælles dansk kvalitetsmodel.

IKAS koordinerer udviklingen af Den Danske Kvalitetsmodel og står for 'driften'. Det vil sige, at det er IKAS, der leverer materialet med tilhørende it-system til alle de omfattede parter, og som yder rådgivning og support.

Det er desuden IKAS, som ansætter og uddanner det danske surveyorkorps, og IKAS bliver sekretariat for det akkrediteringsnævn, som vil godkende akkreditering af de enkelte institutioner, organisationer, virksomheder mv.

Kilde: IKAS hjemmeside

Print artikel

Kommenter denne artikel

Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.

Visninger: 3

Aalborgnyt konkurrence NørresundbyNyt Promo

Mest læste

24 timerUgeMåned

Nordjyske.dk lige nu

Det sker

Alle SportMusikFilmTeaterUdstillingerSøgMangler dit arrangement?
                 
<maj 2012>
mationtofr
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910

Næste Toparrangement

Udstilling i Galleri Uggerby i Lønstrup - "Op med Humøret"
Sted
Galleri Uggerby, Lønstrup
Dato
25-05-2012
Læs mere