Debat: Svar på Jess Nielsens kritik


  • 04. januar 2012 15:07
  • Af: Peter Simon Christensen Formand for Liberal Alliances Ungdom Vendsyssel Knudensvej 39, 1.th., Frederikshavn

Tema

Avisannonce

Annonce

Annonce

Debatindlæg fra Liberal Alliances Ungdom i Vendsyssel.

Medlemmet af Danmarks Socialdemokratiske Ungdom, Jess Julian Nielsen, skriver på Nordjyske.dk et uretfærdigt kritisk indlæg omhandlende Peter Laigaard. Kritikken skal forestille at være rettet både mod Peter Laigaard og Paul Rode Andersen, men DSU-medlemmet ender med kun at sætte fokus på førstnævnte.

At Jess Julian Nielsen ønsker at gå på jagt med et skarpladt gevær, som han formulerer det, mod Peter Laigaard er naturligvis at tage tingene alt, alt for langt. Flere uretmæssige kritikpunkter falder, som intet har på sig.

Jess Julian Nielsen kritiserer det faktum, at Peter Laigaard som det eneste byrådsmedlem formår at tage de kampe ingen andre tør tage. Hvordan dette er at betragte som "landsskadelig virksomhed" er mig en gåde. Når Peter Laigaard holder lyset mod SF's byrådsmedlem, Brian Pedersen, som med sine aktiviteter i teknisk udvalg er i gang med at dræne borgerne for deres penge, da disse aktiviteter medfører tårnhøje fjernvarmepriser, millionunderskud i genbrugsbutikker, fjernvarmerør, der nu skal nedlægges uden kunder mv. Lykkedes det at kommunikere dette budskab ud til byrådet - og der selv samme byråd lydhør - ender beboerne i Frederikshavn Kommune med at være bedre stillet.

Et interessant aspekt er netop klimaet, som Jess Julian Nielsen kritiserer Laigaard for. Når Rode erklærer Venstre for et mere grønt parti end Socialdemokratiet, så bør DSU'eren nok være påpasselig med at kaste med sten, når han selv bor i et glashus. Når det så er sagt, hvornår har Peter Laigaard nogensinde udtalt sig negativt om hverken udvidelsen i Sæby eller bølgeenergi? Det har han aldrig, men alligevel bliver det fremhævet i indlægget, at det er gjort.

At Frederikshavn Kommune er i færd med en deroute er ingen hemmelighed. Bidrager Peter Laigaard til denne deroute ved at pointere problemerne? Nej, tværtimod, faktisk. Alle byrådsmedlemmer bør være lige så opsøgende som Laigaard; det er denne kvalitet, der udgør et godt byrådsmedlem.

Print artikel

Kommenter denne artikel

05. jan 2012 kl. 03:52 jens Holm

Læs/besvar

Udmærket artikel. Der er alt mulig grund til at være opsøgende fremfor passiv, hvis man finder områder,  som bør forandres. Måske har man så ikke ret altid, men så er alle på samme niveau.  

Læs/besvar

05. jan 2012 kl. 12:37 Ivan

Læs/besvar

Som du skriver Jens: "Udmærket artikel. Der er alt mulig grund til at være opsøgende fremfor passiv, hvis man finder områder, som bør forandres". Fint nok man er opsøgende men i det tilfælde her er der kun en masse store overskrifter, men intet indhold, han komme jo ikke med løsningsforslag det har vi jo gang på gang set bla. til buget forhandlingerne og sådan har det været de 2 sidste år og nok også de næste 2 år.Jess Nielsen bruger i sin indledning "hanløven" der er jo et ordsrog der siger " Modig som en løve, du som et får"

Læs/besvar

05. jan 2012 kl. 15:14 jens Holm

Læs/besvar

Enig Ivan. Det hedder dikitonbevidst ha-ha et ord, jeg lærte en gang... Der skal jo være noget bag. Men tager man fx den lovplige udskillelse af vand- og  varmeselskaber - så skal der være en ægte udskillese på alle planer - fra teknisk forvaltning. . Har man en mistanke eller tro på det - Det har Laigaard - så bør man kunne få den kommunale del uden videre og, hvordan det er. Næh, jeg stemmer ikke på dem. For mig er det stort set proteststemmer fra V og k.  

Læs/besvar

05. jan 2012 kl. 16:44 aage petersen

Læs/besvar

Der er hverken hoved eller hale i LA.s indlæg et fuldstændig ligegyldig indlæg med store overskrifter...

Læs/besvar

06. jan 2012 kl. 11:36 jens Holm

Læs/besvar

Jeg har også kun rost lidt af halen Aage P.

Læs/besvar

Se alle kommentarer

Visninger: 25

Frederikshavnnyt konkurrence

Nordjyske.dk lige nu

Det sker

Alle SportMusikFilmTeaterUdstillingerSøgMangler dit arrangement?
                 
<maj 2012>
mationtofr
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910

Næste Toparrangement

Hvidstengruppen
Sted
BioCity
Dato
24-05-2012
Læs mere