Vild forvirring om adresse på lægevagt

Hvis man følger skiltet til lægevagten kører man hen ad Vestergade, men alarmerings-adressen til 112 er Barfredsvej 83 i Frederikshavn. 
Foto: Carl Th. Poulsen
Hvis man følger skiltet til lægevagten kører man hen ad Vestergade, men alarmerings-adressen til 112 er Barfredsvej 83 i Frederikshavn. Foto: Carl Th. Poulsen

Relaterede billeder

Avisannonce

Annonce


Alarmeringsadressen er en anden end beliggenheden i Frederikshavn - det er ikke smart, når 112 kræver præcis adresse for at sende ambulance.

Det gælder om at have et vejnavn og et husnummer parat, hvis man ringer 112. Det er nødvendigt, da 112 opkaldene besvares fra centraler i Århus eller Slagelse. Men det kan være vanskeligt.

De seneste dage har NORDJYSKE Medier beskrevet, hvordan borgere har haft problemer med at få fat i en ambulance, fordi de ikke havde et præcist husnummer.

Det skete blandt andet ved lægevagten i Frederikshavn, hvor man ringede 112 og ikke kunne oplyse hvor i Vestergade, lægevagten lå.

Nu viser det sig, at alarmeringsadressen er Barfredsvej 83.

Det forklarer vagtcentralchef i Region Nordjylland Jan Lindberg.

Total forvirring

- Selvom lægevagten i Frederikshavn har indgang via Vestergade, så er den korrekte alarmeringsadresse Barfredsvej 83, hovedadressen på sygehus Vendsyssel, Frederikshavn, siger han.

Forvirringen kan blive total, hvis man forsøger at finde lægevagten via internettet.

Googler man lægevagt Frederikshavn foreslår hjemmesiden laegevagt.dk Sygehus Vendsyssel Frederikshavn, Vestergade. Her er som det eneste sted i Region Nordjylland intet husnummer.

Ingen hjælp

På de gule sider finder man lægevagten i Vestergade 14, men det er en almindelige opgang med lejligheder.

Derimod er den rigtige adresse at finde på Region Nordjyllands hjemmeside. Her står der faktisk Sygehus Vendsyssel i Frederikshavn, Barfredsvej 83 (adgang fra Vestergade).

Og skulle man risikere at få brug for en ambulance til lægevagten i Skagen, så hjælper regionens hjemmeside heller ikke i disse måneder. Lægevagten i Skagen er midlertidigt flyttet fra den officielle adresse på Hans Baghs Vej 23A (indgang fra Lunds Allé.) Bygningerne på Hans Baghs vej, det tidligere sygehus i Skagen, er ved at blive renoveret.

Lægevagten i Skagen befinder sig derfor på Spliidsvej 25 C i Skagen.

Print artikel

Kommenter denne artikel

14. jan 2012 kl. 17:45 PH

Læs/besvar

Hvad gør man så hvis man alamerer til et færdsels uheld og ikke har præcis addresse.???

Læs/besvar

14. jan 2012 kl. 18:35 jens Holm

Læs/besvar

Mærkeligt, man ikke er tydelig og opdaterer overalt. Et sygehus plejer at være en større sag, hvor der både er flere indkørsler og forskellige funktioner.    

Læs/besvar

14. jan 2012 kl. 18:56 gimpen

Læs/besvar

Det går sgu godt..

Læs/besvar

14. jan 2012 kl. 19:53 Egon Olsen

Læs/besvar

 Ja ... Men det hele går jo op i hat og briller ....Politiet i det lokale Område har ikke mere lokalt kendskab, og dur deres GPS' r ikke er de på Herrens Mark ... sådan er det  og sådan virker centraliseringens bagside ... En mand blev kørt ned i Havnegade 13 kom ind under en Lastvogn .. og jeg mener desværre han blev dræbt ...MEGET ALVORLIG UHELD ... Problemet var blot man sendte både Politi og Falck til Havngade 13 Frederikshavn .. hvilket ikke findes ...Uheldet var sket i SKAGEN ... i et vejkryds .. der findes ikke vejkryds i Havnegade Frederikshavn og ingen nummer 13 ... Hvad så ..... ??????Jeg husker det helt tydeligt, det første jeg gjorde var vejviseren ...Jeg har arbejdet på Vinkjælderen ... og var klar over Havnegade 13 den holder ikke ... ikke i FrederikshavnI øvrigt er der ingen vejkryds i Havnegade FrederikshavnHavde man nu haft Lokal Kendskab som før Reformen var denne fejl evt. rettet på vejen .. og ikke først ved landing i Havnegade Frederikshavn ...  her gætter jeg .. det har man lov til ... Jeg husker ikke hvor lang tid der gik før rettelsen kom, men den var da ubehagelig !  Falck skulle da videre til Skagen ... sikkert banet af Politiet ...  Med og uden teknik kan alt ske ... Den teknik vi har er ikke bedre end dem der betjener samme ... så fejlen er sikkert en fejl 40 og dem kan alle lave ... Men de skal da fjernes ...  og de skal da ikke fejes ind under gulvtæppet fordi ingen ønsker at tage ansvar ... MvH - Keld Gydum Hvor mange fejl af den slags der sker i fremtiden ved kun systemet, efter som man er kørt over i et LUKKET Radio System ... men man har da lov til at gætte ... Og så hørte vi i går at Politiet har Fået et Dataproblem - hvorefter man tænker .. det er bare løgn .. ikke et Statsligt DATA SYSTEM FEJL igen igen ...  Gode dyr er rådne ... :-(  

Læs/besvar

14. jan 2012 kl. 20:26 aage petersen

Læs/besvar

Lægevagtens adresse skal selfølgelig være opdateret korrekt men alarmcentralen kunne godt i det pågældende tilfælde have udvist lidt mere ansvar og sendt en ambulance..

Læs/besvar

14. jan 2012 kl. 21:02 Egon Olsen

Læs/besvar

Jeg vil for så vidt give dig ret aage petersen. jeg vil tro Falck ved hvor Lægevagten ligger ... jeg har stor tillid til deres erfaringer ... ved den ene Falkmand det ikke vil jeg tro hans makker ved det .... Det er jo et sted Falck kommer jævnligt, også efter at Akut modtagelsen som nabo er lukket ... så ja ... jeg forstår ikke helt hvorfor man har valgt som man har ... det lyder lidt tåbeligt ...  

Læs/besvar

14. jan 2012 kl. 23:22 Torbjørn Bendsen

Læs/besvar

Er for en sjælden gang skyld enig med dig.. Ikke nok med at at politi ikke kan finde rundt, det kan andre heller ikke længere. Har beskæftiget mig med transport det meste af mit liv, både i ind og udland, og er årgang,,! kan du ikke finde vej så spørg på en tankstation, eller servicestation som det hed dengang,, eller hvis er der ikke er en, så spørg posten eller en af de lokale......!!! Tja der var engang..... En lille anekdote fra fordums tid....Blev engang sendt til Lolland af alle steder, det var jo ikke der man kom mest så kort havde vi ingen af, men en længere forklaring fra bonden der skulle have godset, forklarede at lidt vest udenfor Rødby skulle jeg dreje ved et stort træ lige efter en nedlagt købmand og der køre en 10-15 min til jeg så en brændt mejetærsker på min venstre side, efter den skulle jeg dreje til højre og køre til jeg så det store kastanjetræ med et lille skilt... Der boede han, glemmer det aldrig..........      Man mindes og savner tiltider tiderne inden teknologiseringen..........   

Læs/besvar

15. jan 2012 kl. 10:32 Happyfarm

Læs/besvar

 

Læs/besvar

Se alle kommentarer

Visninger: 31

Frederikshavnnyt konkurrence

Nordjyske.dk lige nu

Det sker

Alle SportMusikFilmTeaterUdstillingerSøgMangler dit arrangement?
                 
<maj 2012>
mationtofr
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910

Næste Toparrangement

Hvidstengruppen
Sted
BioCity
Dato
24-05-2012
Læs mere