Tema
- Én investor hænger på 48 golf-grunde i Palm City, 17-01-2012, 16:06
- Ærgrelse i FrederikshavnGolfklub, 17-01-2012, 12:04
- Turistchef: - Ideen overlever, 17-01-2012, 11:12
- Entreprenør vil fortsat byggemodne Beach-området, 17-01-2012, 09:45
- Hvem skal nu rydde op efter Palm City?, 16-01-2012, 20:00
- Golf-projekt er gået konkurs, 16-01-2012, 16:48
Vis/skjul flere...
Beboere i Palm City tror, at det bliver svært at sælge beachhuse
Et af de steder, hvor ærgrelsen over Palm Citys deroute er størst, er blandt indbyggerne i de nybyggede beachhuse.
Godt nok har entreprenøren Arne Andersen tænkt sig at forsætte med at opføre huse i takt med, at de bliver solgt.
Men de beboere, som allerede er rykket ind, ærgrer sig over, at det stort planlagte golf- og feriecenter ikke bliver til noget.
- Det er skidt. Vi havde jo drømt om, at det var blevet et rigtigt flot sted, siger Kieuvan Tran, der har lejet sig ind i hus nummer 13.
- Vi havde jo håbet på, at det ville blive stort, og at der ville komme masser af naboer, tilføjer han.
I et af de andre huse bor Preben Bøgeholdt, og han har nogenlunde samme holdning.
- Jeg synes, at det er ærgerligt, at det går i stå nu. Men måske er det ikke så overraskende alligevel.
Preben Bøgeholdt bor også til leje i sit beachhus, og han er glad for, at han ikke har et køb et hus.
- Det her gør jo, at det bliver en lille smule svært at få den pris, som det jo egentlig koster herude. Altså mellem 2,5 og 3 millioner kroner.
- Det er mange penge, og spørgsmålet er, om det udelukkende som sommerhus kan bære den pris. Men det må tiden vise, slutter Preben Bøgeholdt.
-
Print artikel
19. jan 2012 kl. 17:03
Egon Olsen
Læs/besvar
Nå, nu finder artiklen vej til Forsiden af Frederikshavn, jeg må tilstå når jeg læser teksten samt udtalelsen her citat: Godt nok har entreprenøren Arne Andersen tænkt sig at forsætte med at opføre huse i takt med, at de bliver solgt.
Citat slut ....Ja men så har nogen jo altså købt, ellers er det sku dårligt dansk et sted, fra Journalistens side ....Vil man ikke være ved man har købt ... Very underligt ......:-)))Hvorfor bekymre sig hvis blot man sidder til leje ...... ?Der er noget som ikke passer ... !
Læs/besvar
Se alle kommentarer
Visninger:
18