SULBÆK: Staten har opgivet et krav om, at en række sommerhuse ved Sulbæk og Heden mellem Frederikshavn og Sæby skal fjernes. En del af sommerhusene i området er opført i landzone i den gamle Sæby Kommunes tid.
Det statslige Miljøcenter Aarhus anså husene for ulovligt opført og krævede, at de med tiden skulle væk. De måtte ikke ændres eller moderniseres væsentligt, og de måtte ikke genopføre i tilfælde af brand.
Ejerne fik i stedet tilbud om erstatningsgrunde til opførelse af nye huse, den mulighed har nogle få benyttet,
Forhandlinger mellem kommunen og Miljøcenter Aarhus er nu resulteret i, at hovedparten af de "ulovlige" huse alligevel får lov at blive liggende. Til gengæld bliver områderne, der var udlagt til erstatningsbyggeri tilbageført til landzone. Det indebærer, at områderne ikke må bebygges.
Der er udarbejdet en ny lokalplan, som tager højde for ændringerne, og lokalplanforslaget sendes nu i offentlig høring.cø
-
Print artikel
Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.
Visninger:
10