De Konservative går efter borgmesterposten ved næste kommunevalg i november 2013.
Det bekræftede godt 30 af partiets medlemmer hinanden i på generalforsamlingen, trods historisk lav vælgertilslutning og trods det faktum, at partiet i dag kun har to af 31 byrådsmedlemmer.
- Vi fik tilbudt borgmesterposten efter sidste valg, så det er vel ikke helt urealistisk, siger partiformand Villy Møller, der ikke vil bindes op på noget fast samarbejde her og nu.
- Det mest naturlige for os er et borgerligt flertal, men der kan være enkeltforhold, som spiller ind, siger Villy Møller.
Byrådsmedlem Peter Nielsen blev genvalgt som partiets spidskandidat, og Daniel Rugholm som folketingskandidat.
Villy Møller blev genvalgt som formand, ligesom næstformand Mads Jensen fik genvalg.
Nyvalgt til De Konservatives bestyrelse blev tidligere ungdomsskoleforstander Jørgen Nielsen, tidligere byrådsmedlem for DF, Steen Jørgensen, gårdejer Frits Wetche og Freddy Jokumsen, Skagen.
Den konservative vælgerforening i Frederikshavn Kommune har godt 100 medlemmer.
-
Print artikel
03. feb 2012 kl. 11:29
Egon Olsen
Læs/besvar
Gad vide hvor man vil finde flertal henne ....jeg vil skrive at det bliver mere spændene med Byrådsvalget 2013 end med OL i År .....Nu ved vi jo ikke helt 100 hvem som stiller op, og det er vel det mest spændene i første omgang ...Det bliver næppe lettere end ved seneste Kommune Valg Men spændene bliver det ..... Med venlig hilsen Keld Gydum ....
Læs/besvar
03. feb 2012 kl. 16:07
aage petersen
Læs/besvar
Konservative går efter borgmesterposten det blir spændende at se om de ka slå S.af banen her i FRH.kommune det blir en umulig opgave..
Læs/besvar
03. feb 2012 kl. 19:42
Egon Olsen
Læs/besvar
aage petersen ....Hvorfor tænker du på S, har S et alternativ til det flertal der sidder i Frederikshavn i dag, og i bekræftende fald med hvem .... ?Det er da en skøn blandet suppe lige nu, men hvem vil danne flertal med S, jeg døjer med at se det ...Hvad skulle det nye flertal efter valget så hedde ?Jeg er ikke sikker på Frederikshavn er klar til et rødt flertal i byrådet igen ... og da slet ikke med SF ... men det bliver da broget ...Man skal have rystet posen godt ... :-))Vi så jo i Vejle bla. at SF sad sikkert som Borgmester - men det kommer jo an på hvem der bakker op ... Kan du se Socialdemokraterne med et alternativt flertal i 2013, det tror jeg bliver svært ... aå skal SF springe i målet eller modtage Borgernes straf ... og det samme med Venstre og den siddende Borgmester ...Vi må se ..... jeg savner en stærk S Leder som kan overtage styret i den gruppe .... det rumler med uenighed bla. i baglandet ... blandt de røde ... Hygge Keld Gydum
Læs/besvar
04. feb 2012 kl. 12:19
OJ
Læs/besvar
Hvis kommunes borger er blevet klogere stemmer de da ikke på S, det er jo dem der er skyld i at vi står i gæld til halsen i dag ;o(
Læs/besvar
Se alle kommentarer
Visninger:
9