Bydel i Løgstør skifter nu kulør

Tirsdag går det løs. Let"s Colour skydes officielt i gang kl. 9.00 hvor en masse farveglade malere går løs på Bredgade. Både professionelle og lokale svinger penslen - hele byen står simpelt hen i malerrullens tegn. Arkivfoto
Tirsdag går det løs. Let"s Colour skydes officielt i gang kl. 9.00 hvor en masse farveglade malere går løs på Bredgade. Både professionelle og lokale svinger penslen - hele byen står simpelt hen i malerrullens tegn. Arkivfoto

Avisannonce

Annonce

Annonce

Limfjordsbyen står snart i malerrullens tegn.

Fra på tirsdag kommer Løgstør i selskab med flere af verdens metropoler.

Det sker når husene i den ene af byens indfaldsveje, Bredgade, bliver en del af Sadolins Let's Colour-projekt.

Det er en verdensomspændende kampagne, som tidligere har malet bydele i blandt andet Paris, Istanbul, Rio de Janeiro og London.

Den Skandinaviske del bliver således Løgstør.

Limfjordsbyen står på den anden ende hele ugen i kampen om forskønnelse af gaden, som ellers har fået lov at forfalde.

Og masser af frivillige løgstørianere hjælper til med at male bydelens huse røde, brune og gule sammen med folk fra Sadolin, der er sponsor på projektet og kvit og frit levere maling.

Firmaet stiller også med folk, der skal hjælpe til med at svinge penslerne.

Projektet i Løgstør bliver det største nogensinde - målt på antal huse. Omkring 70 huse i byen skal males i samme ombæring.

Det er løgstørianere Peter Veggerby Pedersen, der har fået idéen til at få sat noget kulør på indfaldsvejen, der gennem mange år har været en torn i øjet på både ham selv og en lang række andre løgstørianere.

- Bredgade er for mange det første indtryk, man får af Løgstør. Hele bydelen har gennem mange år været præget af huse, som godt kunne "trænge til en hjælpende hånd". Og i stedet for at blive ved med at gå og snakke om det, så har vi valgt at gøre noget ved det, siger initiativtageren, der selv gennem mange år har købt ejendomme op i Limfjordsbyen og renoveret dem for så at udleje dem.

En tilfældighed

Det var en tilfældighed, der gjorde, at forskønnelsen af Bredgade blev en del af Sadolins Let's Colour-projekt.

- For at være helt ærlig, så havde jeg ikke hørt om Sadolins projekt, men da idéen om at male bydelen var født, gik vi efter at finde en sponsor til malingen, og via den vej kom vi i kontakt med Sadolin, som samtidig stod og var på spring til at finde en skandinavisk by, som kunne være med i Let's Colour-projektet, siger Peter Veggerby Petersen, der siden august sidste år har lagt bunker af timer i idéen.

- Jeg ved ikke, hvor mange timer det er - det er rigtig mange - men det har været en sjov og spændende udfordring, og så er det jo gået hen og er blevet et projekt af en størrelse, som jeg aldrig i min vildeste fantasi havde turdet drømme om, siger han.

Omkring 50 personer fra Sadolin og ca. 100 frivillige fra Løgstør går tirsdag morgen i sving med malerpenslerne og maler i tre dage.

Det er planen at husene skal stå færdigmalede senere på sommeren.

Print artikel

Kommenter denne artikel

Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.

Visninger: 11

Nordjyske.dk lige nu

Det sker

Alle SportMusikFilmTeaterUdstillingerSøgMangler dit arrangement?
                 
<maj 2012>
mationtofr
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910

Næste Toparrangement

Hvidstengruppen
Sted
BioCity
Dato
25-05-2012
Læs mere