Vesthimmerlands kommune bør afsætte 18,3 millioner til at forbedre indeklimaet på kommunens skoler, påpeger rådgivningsfirmaet Niras
Indeklimaet og ventilationen på de vesthimmerlandske skoler ikke er i tiptop-form. Derfor bør Vesthimmerlands kommune bruge i alt 18,7 millioner kroner på at forbedre en række skolers indeklima. Det slår rådgivningsfirmaet Niras A/S fast i den masterplan for skoleområdet, som firmaet har udarbejdet i samarbejde med skolerne og skoleforvaltningen.
Men tallet får ikke børne- og skoleudvalgets formand Henrik Dalgaard til at rive sig i håret:
- Vi ser masterplanen som et arbejdsredskab, og det er derfor kun et udgangspunkt for at se nærmere på, hvordan vi kan lave en handlingsplan. De forslag, der foreligger, kan ses efter i sømmene, og vi skal ikke udelukke, at der kan findes alternativer, der ikke er så dyre, siger Henrik Dyregaard
-
Print artikel
Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.
Visninger:
9