Program for Byfornyelse i Sindal

  • 31. januar 2012 04:00
  • Af:

Avisannonce

Annonce

Annonce

FAKTA

Opstramning af vejbanerne og mere grønt ved de tre vigtigste indkørselsveje til Sindal midtby for at skabe en mere indbydende velkomst.

Østergade-Vestergade skal strammes op og forskønnes, så man får bedre sammenhæng mellem Pakhustorvet og pladsen ved biblioteket og dermed støtter en mere sammenhængende midtby.

Analyser af sindalborgernes bevægelsesmønstre viser, at Pakhustorvet og biblioteksområdet hænger sammen. Denne tendens skal yderligere styrkes med sammenhængende belægninger og inventar.

Åbning til Anlægget og andre rekreative områder skal skabe bedre sammenhæng mellem rekreative områder og bymidten. Det kan ske gennem nedrivning eller nye stisystemer.

Der skal arbejdes med placering af kunst i gadebilledet, som en del af byens historiske og fremtidige identitet.

Det begyndende forfald i bymidten skal stoppes gennem dialog med boligejere.

Detailplanlægning skal efter planen ske i 2012 i samarbejde med en nedsat borgergruppe.

Print artikel

Kommenter denne artikel

Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.

Visninger: 23

Hjørringnyt konkurrence

Nordjyske.dk lige nu

Det sker

Alle SportMusikFilmTeaterUdstillingerSøgMangler dit arrangement?
                 
<maj 2012>
mationtofr
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910

Næste Toparrangement

Hvidstengruppen
Sted
BioCity
Dato
25-05-2012
Læs mere