Vandet bliver lidt dyrere i Brønderslev i år. Brønderslev Byråd har godkendt taksterne for 2012.
En kubikmeter vand kommer til at koste 19,27 kr. Vandprisen er netto 9,52 kr., men hertil kommer statsafgift og moms, så prisen bliver godt det dobbelte. Vandafgiften er 5,90 kr.
På byrådsmødet blev det oplyst, at taksterne er i overensstemmelse med det maksimale prisloft, der er udmeldt fra forsyningssekretariatet.
Bestyrelsen for Brønderslev Vand A/S har også godkendt priserne.
På et ekstraordinært møde i bestyrelsen for Brønderslev Vand A/S har det været nødt til at hæve prisen på vand med 52,5 øre pr. kubikmeter.
Forhøjelsen skyldes, at regeringen har vedtaget at øge afgiften på ledningsført vand og har indført en ny afgift på drikkevand. Forsyningschef Anni Schjønning fortæller, at det for en typisk forbruger betyder en ekstra udgift på mellem 50 og 75 kr.
Vandafledningsbidraget, for det vand, der ryger i kloakkerne, er på 33,50 kr.
-
Print artikel
Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.
Visninger:
8