Fjernstyrede vinduer på plejehjem droppes

  • 09. februar 2012 18:43
  • Af:

Avisannonce

Annonce

Annonce

Det var planen, at der skulle være fjernstyrede vinduer og gardiner og indrettes en særlig teknologisk bolig på det nye plejecenter, der skal bygges i Brønderslev, men den plan går man nu væk fra.

Ældreomsorgsudvalget har besluttet at droppe de ting og i stedet bruge pengene på andet teknologi på plejehjemmet.

- Byggeudvalget har kigget på det. De skal nu til at bestille vinduer, og de fjernstyrede vinduer koster 450.000 kroner mere end almindelige vinduer. Der er nogle andre teknologiske ting, som arbejdsudvalget har fået øje på kunne være hensigtsmæssige, så de synes faktisk det kunne være bedre at bruge pengene på den måde, fortæller udvalgsformand Peer Thisted (S).

Visitationen peger desuden på, at det forventes, at det vil være et absolut fåtal af de 48 beboere, som vil kunne betjene fjernbetjeningerne.

Der er ikke præcist sat navn på, hvad de andre teknologiske ting skal være, men pengene er øremærkede til teknologi og der bliver tale om nogle eksperimenterende ting. Der var i forvejen sat 100.000 af til at afprøve nye ting, så nu bliver den portion penge meget større.

- Det er for eksempel toiletter. Nogle har behov for toilet på en måde, andre på en anden. Et toilet er ikke bare et toilet, forklarer Peer Thisted.

Visitationen havde lavet en beskrivelse til mødet, som indeholder flere alternative forslag, blandt andet toiletsæder med skylle- og tørrefunktion, så nogle ældre vil kunne klare toiletbesøg selv, hvilket også kan give øget livskvalitet hos de ældre og aflaste personalet mange gange i løbet af dagen.

Et andet forslag er elektriske døråbnere, som kan hjælpe de mindst mobile beboere i kørestoler og rollatorbrugere, og så er der forslag om trådløst netværk, som personalet kan bruge til det skriftlige arbejde på centret.

Det var oprindeligt også tanken, at der skulle laves en særlig velfærdsteknologisk lejlighed på plejecentret, men den idé droppes også. Pengene skal i stedet komme alle til gode direkte.

- Vi ser det sådan, at den viden, vi har på det tidspunkt, når vi indretter plejecentret, den vil blive brugt til at gøre lejlighederne så brugbare som muligt. Vi forventer at de 100.000, der er afsat, samt de 450.000 kroner, vi har sparet, samlet set kan være med til at få indrettet boligerne, så de er hensigtsmæssige for ældre mennesker, siger Peer Thisted.

Nu kan byggeudvalget så bestille de almindelige vinduer, og man vil finde ud af, præcist hvordan de sparede penge i stedet kan komme beboerne til gode.

Print artikel

Kommenter denne artikel

Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.

Visninger: 11

BrønderslevNyt Konkurrence

Mest læste Brønderslev

Nordjyske.dk lige nu

Det sker

Alle SportMusikFilmTeaterUdstillingerSøgMangler dit arrangement?
                 
<maj 2012>
mationtofr
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910

Næste Toparrangement

Hvidstengruppen
Sted
BioCity
Dato
25-05-2012
Læs mere