Museerne i Brønderslev Kommune har fået ny leder, Det er Anne Dorthe Holm, der kommer fra Museerne på Vestfyn.
Det er bestyrelserne for Try Museum og Vildmosemuseet (som er fusioneret), der har ansat den ny leder, da Trine Nielsen, leder af Try Museum, fratrådte med udgangen af 2011 på grund af alder
Nuværende leder af Vildmosemuseet i Brønderslev, Helga Sivesgaard Olsen, fortsætter som afdelingsleder for Vildmosemuseet.
Anne Dorthe Holm er 36 år uddannet cand. mag.i historie og kulturhistorie.
Anne Dorthe Holm har erfaring på museumsområdet, idet hun siden 2007 har været ansat som museumsinspektør ved Museerne på Vestfyn, og der før nogle år som inspektør ved Skagen By- og Egnsmuseum
Anne Dorthe Holm tiltræder 1. april 2012 og hendes faste arbejdssted er Try Museum.
-
Print artikel
Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.
Visninger:
20