29. aug 2011 kl. 16:57
Læs/besvar
Ekspropriation af folks hus og hjem kan, ifølge grundloven, kun finde sted når det tjener almenvellets gavn. Det er en undtagelse fra den private ejendomsret, som er indført af hensyn til veje og lignende som tjener os alle til gavn.
Ved Østerild eksproprieres der for første gang direkte til store private industrikoncerner. Det er et skred i opfattelsen af hvad vi betragter som almenvellet, som vil lede til en langt mere omfattende brug af ekspropriationer.
Hvilken fattig kommune vil kunne modstå en stor koncerns tilbud om at etablere sig der, hvis kun nogle få landmænd skal jages fra hus og hjem, når kommunerne får lovgrundlag for det? Det er egentligt mærkeligt at det er liberale vetjyske lokalpolitikere der, sammen med Venstres landsledelse, gennemfører dettte.
Læs/besvar
29. aug 2011 kl. 17:03
SIMPLY THE BEST
Læs/besvar
Landsretten har talt, og den talte rigtigt. Det kan vel ikke være meningen at div. individer fra Frøstrup lejren skal sætte dagsordenen for Danmarks udvikling? Så går det hele bare i stå bag hash skyernes tågebanker. Østerild møllerne er en gave til vestjyder og danskere i al almindelighed. Vi bør være stolte over at vi i lille Danmark kan lave disse giganter.
Læs/besvar
29. aug 2011 kl. 18:00
Per Skovmose
Læs/besvar
Det er rigtig at Venstre på Christiansborg og vestjyske liberale i Thisted Kommunne har bakket op! Det har de næsten alle gjort, sammen med Socialdemokratiet, konservative, SF, Dansk Folkeparti, såvel på Christiansborg, som i Thisted Byråd.
Hvorfor så kun hænge Venstre ud? Må det ikke hedde sig, at også SF og Socialdemokratiet er med? Dette indlæg er lige så ensporet og unuanceret, som de fleste indlæg, modstanderne at testcenteret har skrevet.
Intet nyt fra den kant, fristes man jo til at sige!.
Halve sandheder og hele løgne, er metoden som bruges flittig, i denne debat, især fra modstanderne!
Læs/besvar
29. aug 2011 kl. 20:45
Stig Andersen
Læs/besvar
Nu er det sådan Per, at S og SF havde lugtet lunten og fik indført i loven at Venstre har det fulde ansvar for at alt er gået rigtigt og lovligt til (VVM - redegørelsen mm) Det er heller ikke hverdagskost at Danmarks Naturfredningsforening indbringer staten (Venstre) for EU. Det er heller ikke hverdagskost at landsretten i Viborg udtaler at de ikke er sikre på at VVM redegørelsen er iorden. Fordi i går rundt og klapper jer selv på skulderen og er eninge er det ikke sikkert at i har ret. De halve løgne og halve sandheder fremkom da Troels Lund Poulsen var 3 gange i Østerild, det må være dem du hentyder til eller kom frem med dem.
Læs/besvar
29. aug 2011 kl. 22:53
Per Skovmose
Læs/besvar
Stig, først nu, kan i sige at der bliver en retsag ved højesteret! Det er ellers blevet fremhævet tit, at man skulle vente på sagen ved Højesteret, eller........ Løgn 1.
EU sagen, skulle man også vente på! Hvilken sag? Der er blevet klaget til EU, ja men det er der mange der gør. Løgn 2!
alle de mange ja skulle man tro jeres udmeldinger, stort set hele Thy, er imod testcenteret. Løgn 3.
Du har fortalt folk derude, at du havde forladt Venstre, pga den her sag. Løgn 4
Vil du have flere, eller..........
Jeg syntes det ville klæde dig, at møde op til en debat om emnet. Det har du så ikke format til, heldigvis, var der andre, der havde det! Tak til ham.
Læs/besvar
30. aug 2011 kl. 12:25
H Svanholm
Læs/besvar
Det fremgår af gennemførte meningsanalyser foretaget af såvel Nordjyske og af Altinget, at 3 ud af 4 nordjyder er imod placeringen af testcenteret i et sammenhængende naturområde. På landsplan er 56 pct. af befolkningen af samme opfattelse. Dette er faktuelt korrekt ifølge disse medier som Per Skovmose ikke har kunnet modbevise rigtigheden af og derfor er Per Skovmoses udlægning ikke korrekt !
Landsrettens afgørelse i går er en ganske alvorlig begmand til Miljøministeriet og Kammeradvokaten, der jo har argumenteret for, at der ikke er noget som helst grundlag for at stille spørgsmål om testcenteret. Landsrettens afgørelse viser netop, at dette er tilfældet. Samtidigt siger landsretten jo ganske klart, at EU´s regler ikke ubetinget ses at være overholdt. Dette er meget vigtigt, for det viser med tydelighed, at Habitatdirektivet ikke éntydigt er respekteret = at projektet for testcenteret ikke hviler på et korrekt retligt grundlag, hvorfor miljøministeren ikke har løftet bevisbyrden for, at det arbejde, som miljøministeren for tiden forsøger at genoptage er i overensstemmelse med EU´s miljøregler !
Venstre bør som følge af denne sag ikke vinde forståelse i befolkningen og derfor bør man placere sit kryds andre steder. Den konservative miljøordfører Tege Leegaard fra Thisted-området, der har været talsmand for at placere testcenteret i et sammenhængende naturområde, er også på vej ud af Folketinget, hvis man skal tro på meningsmålingerne og de artikler, som man i dag kan læse på Altinget. Men det er vel ikke så overraskende, for det er ikke klassisk konservativ politik at ødelægge natur til fordel for industrianlæg ?
Læs/besvar
30. aug 2011 kl. 17:16
Stig Andersen
Læs/besvar
Per, så er vi enige om at der er flere end Naturens stemme og "individerne" ude fra Frøstrup lejren som er imod placeringen af testcentret. Det har taget langt tid at komme så langt, men nu er jeg glad igen.
PS.1 Det er Landsretten der har afgivet kendelse og ikke Højesteretten. Højesteretten og EU kommer senere.
PS 2 Jeg snakker næsten ugentligt med min Venstre Vælgerforening og har en god dialog med formanden selvom vi ikke er enige i alt.
PS 3. Lyt ikke til løse rygter.
PS 4. Når du læser Landsrettens kendelse vil du se at den inviterer EU til at gå ind i sagen.
Med hensyn til debatten så skulle jeg nok have deltaget.
Læs/besvar