Bedre plads på børneværelserne

Et par hundrede gæster besøgte børnebasaren med 21 stande. Foto: Diana Holm
Et par hundrede gæster besøgte børnebasaren med 21 stande. Foto: Diana Holm

Relaterede billeder

Avisannonce

Annonce

Annonce

21 børnefamilier i Sjørring og omegn fik ryddet ud i bunkerne af legesager

Julen har betydet trængselsproblemer på mange børneværelser.

Så nu, hvor nye legesager er kommet til, er det godt at få ryddet ud i de ting, som ikke bliver brugt så meget længere.

21 børnefamilier i Sjørring og omegn benyttede sig af muligheden for at få ryddet lidt ud i børneværelserne, da Dorthe Bojer og Heidi Jonasen søndag inviterede til børnebasar i Sjørring Idræts- og Kulturcenter. Mange ting skiftede ejer i løbet af basaren, selv om der nok ikke var nogen af boderne, som kunne melde alt udsolgt. Og ud over fornyelse i legesagerne fik børnene måske også lidt indsigt i, at det er nødvendigt at sælge noget af det gamle, hvis man skal have penge til at købe, påpeger initiativtagerne.

Eller de genopdagede ellers glemte legesager fra bunden af skabet - og besluttede sig for, at de ikke skulle sælges alligevel.

- Jeg tror helt sikkert, at det er noget vi vil holde en anden gang, siger Dorthe Bojer.

Print artikel

Kommenter denne artikel

Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.

Visninger: 12

Thistednyt konkurrence

Nordjyske.dk lige nu

Det sker

Alle SportMusikFilmTeaterUdstillingerSøgMangler dit arrangement?
                 
<maj 2012>
mationtofr
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910

Næste Toparrangement

Hvidstengruppen
Sted
BioCity
Dato
25-05-2012
Læs mere