Rock i fabrikshallen

Det lokale band Cana stod for musikken. Fra venstre er det Emil Borggaard, Signe Olesen, David Lundmark og Bjørn Vestergaard. Jacob Yde Knudsen kan ikke ses på billedet, da han stod bag Signe Olesen.
Det lokale band Cana stod for musikken. Fra venstre er det Emil Borggaard, Signe Olesen, David Lundmark og Bjørn Vestergaard. Jacob Yde Knudsen kan ikke ses på billedet, da han stod bag Signe Olesen.

Relaterede billeder

Avisannonce

Annonce

Annonce

Ungt band gav fredagskoncert hos firmaet ab Metal i Thisted

De runde caféborde, naturligvis med aluminiumsfod, var netop blevet færdige få timer før fyraften, tids nok til at blive stillet op midt i fabrikshallen hos ab Metal, hvor lyden af maskinerne fredag eftermiddag blev afløst af rockmusik.

Det var anden gang, virksomheden, der fremstiller aluminiumsprodukter, inviterede medarbejderne og deres pårørende til fredagscafé lige efter arbejdstid op til en weekend.

- Det her arrangement er en måde at samles på, fastslog virksomhedens direktør Hans Buck, da han bød velkommen til de cirka 80 fremmødte, der talte en del af ab Metals omkring 50 medarbejdere samt familie og venner.

Han sætter pris på, at medarbejderne på denne måde kan få en anledning til at vise deres arbejdsplads frem, og at man har noget andet at mødes om.

Set med hans og afdelingsleder Preben Nystrup Hansens øjne er der mange lighedstegn mellem det at spille i et rockband og at fungere sammen på en arbejdsplads. I begge tilfælde er alle afhængige af hinanden, uanset funktion.

I forlængelse af den tankegang har virksomheden i øvrigt udvidet kantinen til det dobbelte.

- Vi vil indføre en madordning, så alle kan spise samtidig, og så håber vi, at alle vil blande sig med hinanden, så medarbejderne på kontoret får snakket med dem fra produktionen. Vi har alle forskellige roller, men er jo lige vigtige, understreger Preben Nystrup Hansen.

Men i går gjaldt det altså sandwicher, øl, sodavand og rockmusik efter fyraften.

Trods musikernes unge alder var det et godt sammenspillet band, der indtog scenen i fabrikshallen. Cana, der udtales Tana, består af fem elever fra Tingstrup Skole, nemlig Emil Borggaard, Signe Olesen, David Lundmark og Bjørn Vestergaard, alle 9. årgang, samt Jacob Yde Knudsen, 8. klasse. De øver hjemme privat og spiller mest covernumre, men har dog også et nummer, de selv har skrevet, på repertoiret.

Print artikel

Kommenter denne artikel

Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.

Visninger: 518

Thistednyt konkurrence

Nordjyske.dk lige nu

Det sker

Alle SportMusikFilmTeaterUdstillingerSøgMangler dit arrangement?Vinterferie 2012
                 
<februar 2012>
mationtofr
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728291234
567891011

Næste Toparrangement

Wiener Philharmonikerne
Sted
Aalborg Kongres & Kultur Center
Dato
26-02-2012
Læs mere