Stort opbud til drabssag

Kæresten beskrev den tiltalte som en kærlig far, men forholdet til eks-konen var meget anspændt. Arkivfoto: Scanpix
Kæresten beskrev den tiltalte som en kærlig far, men forholdet til eks-konen var meget anspændt. Arkivfoto: Scanpix

Retssagen mod faren, der er tiltalt for at have dræbt sine døtre i en bilbrand i Berlin, blev tirsdag indledt under stor mediebevågenhed.

Retssagen mod faren, der er tiltalt for at have begået overlagt mord mod sine to døtre Line Sofie Rudgaard og Marlene Marie Rudgaard fra Øster Hurup i en bilbrand i Berlin i august skulle være begyndt tirsdag.

Sagen blev dog udsat, da den ene af de tyske dommere er syg, og derfor nøjes man med blot at læse anklageskriftet højt for de fremmødte.

Retssagen har stor mediebevågenhed. Flere tyske medier, herunder de landsdækkende TV-stationer ARD og ZDF, var mødt frem for at dække den spektakulære sag.

Dækkede sit ansigt

De tyske retsbetjente gennemførte en grundig undersøgelse af alle, der ville ind i retssalen. Det betød, at alle tasker blev undersøgt, og der var kropsvisitation med metaldetektorer.

Da faren blev ført ind i retslokalet, holdte han et stykke hvidt papir for ansigtet for at skjule sig mod de mange kameraer og TV-kameraer. Han har fuldskæg og set fra nogle meters afstand har han ingen synlige brandskader efter bilbranden i august sidste år.

Farens hånd rystede og han tyggede tyggegummi, forklarer NORDJYSKEs udsendte i Berlin, Martin Frandsen.

Mange danske vidner

Manden ønsker at afgive forklaring, og det vil ske på et af de kommende restmøder.

Der er afsat 13 retsdage til sagen, hvor der skal føres flere danske vidner. Blandt andre den tiltaltes familie, hans ekskone samt de danske betjente, der har deltaget i efterforskningen i Danmark.

Af anklageskriftet, der blev læst højt i retten i Berlin i dag, fremgik det, at faren er anklaget for at have dræbt sine to døtre ved at hælde benzin rundt om bilen og antænde de, mens de to døtre sad fastspændt og bedøvet på bagsædet.

Print artikel

Kommenter denne artikel

21. feb 2012 kl. 10:24 NORDJYSKE Online

Læs/besvar

Denne artikel kan ikke kommeteres. Mvh. NORDJYSKE.dk

Læs/besvar

Se alle kommentarer

Visninger: 6

Hobronyt konkurrence

Nordjyske.dk lige nu

Det sker

Alle SportMusikFilmTeaterUdstillingerSøgMangler dit arrangement?
                 
<maj 2012>
mationtofr
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910

Næste Toparrangement

Hvidstengruppen
Sted
BioCity
Dato
24-05-2012
Læs mere