AALBORG: - Jeg er helt ked af at sige det, fordi det lyder, som om jeg meler min egen kage, men det er altså rigtigt godt at have en byggesagkyndig med fra starten, når man skal bygge til eller om.
Sådan siger Poul Erik Marcussen, der er - byggesagkyndig. Han giver blandt andet gode råd i BoGodt om søndagen.
Han tilføjer, at rådgivning ikke bare er nyttig ved de dyre ombygninger:
- Måske koster det kun 20.000 kroner at få lagt to rum sammen, men hvis den væg, man vælter, er bærende, har man alligevel et problem.
Når Poul Erik Marcussen gennemgår processen før, under og efter et byggeprojekt, forstår man også bedre, at rådgivning næsten altid vil være på sin plads. Om ikke andet vil blot to timers startrådgivning til 1500 kroner inklusive moms kunne sikre, at man ikke begynder med nogle dumheder,
Ellers er forretningsgangen således:
1. Lokalplan
Hvis der skal ske noget udvendigt på huset i form af en tilbygning, høj rejsning på taget, nyt tag, ny facadebeklædning eller lignende, skal først og fremmest lokalplanen kigges igennem, så man ikke risikerer at komme i karambolage med reglerne for kvarteret.
2. Udformning
Dernæst skal det vurderes, om huset arkitektonisk og teknisk kan bære den påtænkte ændring:
- Hvis man ikke selv ved en hel masse om tingene, er det nyttigt med en arkitekt til at vurdere om ændringen er pæn og velfungerende, og en ingeniør kan fortælle om det, der skal til for at føre planerne ud i livet, siger Poul-Erik Marcussen, der tilføjer:
- Men også her kan en byggesagkyndig på forhånd sige, om der er brug for rådgivere og i givet fald hvilke.
3. Tilbud
Dernæst skal der findes håndværkere, og på dette punkt er det vigtigt at få nogle tilbud hjem, der kan bruges til noget. Det kræver, at det materiale, som håndværkerne har beregnet deres tilbud ud fra, er helt præcist defineret.
Som Poul Erik Marcussen siger, er det ikke nok at skrive, at der skal tagrender på. Det skal også fremgå, om de skal være af plast eller kobber, for nu at vælge to yderligheder.
Imidlertid er der mange, der ikke ved nok om eksempelvis materialer, så også her kan den byggesagkyndige være en god hjælp.
Håndværkerne skal også have en klart defineret tidsplan, så det ikke er op til dem selv at bestemme farten.
Hvis man undervejs ombestemmer sig med hensyn til udformning eller materialevalg, skal det også skrives ned, understreger Poul Erik Marcussen.
Inden byggeriet går i gang, skal forsikringsselskabet også kontaktes, så ens forsikringer bliver tilpasset den nye situation.
4. Hold øje med dem
Undervejs i byggeprocessen skal der selvfølgelig holdes øje med, om håndværkerne nu gør tingene som aftalt.
Det er ikke nok blot at give svenden på stedet en besked, hvis man synes, at noget skal være anderledes. Mester selv skal have det skriftligt med det samme.
- Selvfølgelig går det godt i mange tilfælde, når man lader et ord falde til svenden. Men vi ser også mange eksempler på, at det går galt. Derfor er det så vigtigt med skriftlig dokumentation, og nu om dagen gælder det også i Nordjylland, mens det længe har været nødvendigt på Sjælland, siger Poul Erik Marcussen.
5. Aflevering
Når arbejdet er overstået, skal der laves en skriftlig afleveringsprotokol, som både bygherren og mesteren skriver under på.
Af protokollen skal eventuelle fejl og mangler fremgå, hvornår tingene senest skal være udbedret, og hvor stor en del af betalingen for opgaven, der skal holdes tilbage, til arbejdet er udført.
- Det er en helt normal fremgangsmåde, understreger Poul Erik Marcussen.
-
Print artikel
Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.
Visninger:
5