? Hej Poul Erik.
Jeg har opdaget, at håndværkeren, der har foretaget ombygning af mit hus, har glemt at tætne taget.
Det har forårsaget vandskade på mit loft, og jeg tror ikke, han er medlem af Byggegaranti fonden. Hvad gør jeg?
Hanne
! Hej Hanne
Du bør skiftligt gøre håndværkeren opmærksom på problemet.
Enhver seriøs håndværksmester vil tage sådan en henvendelse alvorligt og derfor hurtigst muligt få skaden udbedret.
Hjælper din henvendelse ikke " har du den mulighed, at tage fat i en byggerådgiver, der sammen med dig kan gennemgå arbejdet.
Rådgiveren har erfaring og ekspertice til at hjælpe dig videre med at løse dit problem, og kan se, hvilke midler og metoder, der vil være bedst i den givne situation.
Rådgiveren "snakker" samme sprog, det vil sige at " parterne" forstår hinanden " det er ligesom forudsætningen for at en sag går rigtig på plads.
Jeg håber det er svar nok til at du kan komme videre, i modsat fald er du meget velkommen tilbage.
Poul Erik Marcussen
-
Print artikel
Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.
Visninger:
3