Krig i fondsbestyrelse

Revisionsfirmaet Kvist og Jensens ejendom i Hadsund var udset til at huse et nyt hospice. Arkivfoto: Grete Dahl
Revisionsfirmaet Kvist og Jensens ejendom i Hadsund var udset til at huse et nyt hospice. Arkivfoto: Grete Dahl

Avisannonce

Annonce

Annonce

Tre bestyrelsesmedlemmer undsagde tidligere formand i retten.

Da den daværende bestyrelsesformand for Stinne og Martinus Sørensens Fond i 2008 blev tvunget fra sin post af den øvrige bestyrelse, var det ikke første gang, der var ballade.

Allerede i 2000 forsøgte bestyrelsesformanden at tvinge et kritisk medlem af bestyrelsen ud, men blev bremset af Civilretten, der er tilsynsmyndighed for fonde.

Selv forklarede formanden onsdag i retten, at det var en samlet bestyrelse, der stod bag ønsket om medlemmets eksklusion, men da det pågældende medlem, Kim Munk Petersen, i går blev afhørt, var tonen en anden.

- Det var formanden alene, der ønskede, jeg skulle gå. Jeg var den eneste, der forholdt mig kritisk. Hans holdning var, at fonden var hans penge, og det er klart, at det er ubehageligt, når man ikke bare kan få lov at bestemme selv, forklarede Kim Munk Petersen, der af den øvrige bestyrelse blev valgt til ny formand i 2008.

Uenighed flere gange

Han forklarede videre, at der i løbet af 2007 flere gange opstod uenighed om engagementet i etableringen af et hospice i Hadsund.

Den daværende bestyrelsesformand måtte flere gange kæmpe for at få bevillinger fra fonden igennem, og Kim Munk Petersen stemte flere gange imod.

Og da den sidste donation på 750.000 kroner blev bevilget i august 2007, undlod et andet bestyrelsesmedlem, Grethe Hjort Steenfeldt, at stemme.

- Jeg var bange for, at det hele gik op i administration. Da vi spurgte til et regnskab, fik vi bare besked om, at vi kunne gå ud og kigge på bilagene. De lå i en plasticpose bag i hans bil. Allerede på det tidspunkt bimlede alle alarmklokker, fortalte hun i retten.

Et tredje bestyrelsesmedlem var i vidneskranken og understøttede de to øvriges forklaringer.

Åbent opgør i bestyrelsen

Alle tre afviste på stribe, at bestyrelsen, som den tidligere formand havde forklaret onsdag, skulle have bevilget et rammebeløb på 4,5 millioner.

- I givet fald havde vi disponeret over næsten fire års indtægter. Det var vi aldrig gået med til, sagde Kim Munk Petersen.

I april 2008 kom det til et åbent opgør i bestyrelsen, da formanden i strid med fondens regler på egen hånd havde overført 691.000 kroner til en anden bankkonto.

- Der skal mindst to underskrifter til, så jeg indefrøs vores konti og indkaldte til bestyrelsesmøde. Her var hans forklaring, at de var overført til en anden konto af "strategiske årsager". Vi forlangte at få dokumentation senest 26. juni for, at de var ført tilbage, men det skete aldrig, forklarede Kim Munk Petersen.

Penge til sønnens selskab

Faktisk vidste han indtil i går ikke, hvad der var blevet af pengene. Først i retten hørte han, at pengene var overført til et selskab, der var kontrolleret af formandens egen søn.

Udfaldet af retssagen kendes først i næste uge. Her skal det sidste vidne i sagen afhøres. Det er revisoren, der udfærdigede regnskabet for Hospice Mariagerfjord-fondens første leveår.

Tre millioner kroner brugt

Regnskabet viser, at der i runde tal blev brugt tre millioner kroner frem til udgangen af 2008.

Cirka halvdelen kom fra Stinne og Martinus Sørensens Fond, den anden halvdel i form af arv og gaver fra private.

Indtil videre eksisterer hospicet fortsat kun på tegnebrættet. Den nuværende bestyrelse arbejder videre, men nu med knap så mange nuller i regnskabstallene.

Print artikel

Kommenter denne artikel

06. jan 2012 kl. 18:08 JH

Læs/besvar

Er den tidligere formand beskyttet af navneforbud - eller vil det være pinligt at afsløre, hvem han er?

Læs/besvar

Se alle kommentarer

Visninger: 24

Sektionsforsiden lige nu

24NORDJYSKE Web-TV - Seneste nyt
  • Tidligere bogholder sigtet for bedrageri Tidligere bogholder erkender bedrageri for næsten fem millioner kroner

    25.05.12 0:59
  • Dyrere at tage bussen Et stort flertal i Nordjyllands Trafikselskabs bestyrelse er med på at lade billetpriserne stige gen...

    25.05.12 0:38
  • Tyve hærger turister Indbrudstyvene har et særdeles godt øje til turister i sommerhuse ved Vesterhavet i øjeblikket.

    25.05.12 0:27
  • Sandfodring begyndt Nu er den årlige sandfodring af stranden ved Lønstrup begyndt.

    25.05.12 0:52
  • Køb en brandbil Thisted Brandvæsen sælger ud af gamle køretøjer.

    25.05.12 0:19
E-avisen

Du skal være logget ind for at have adgang til e-avisen.

Dagens e-avis

Det sker

Alle SportMusikFilmTeaterUdstillingerSøgMangler dit arrangement?
                 
<maj 2012>
mationtofr
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910

Næste Toparrangement

Hvidstengruppen
Sted
BioCity
Dato
25-05-2012
Læs mere