Festival satser stort

Bestyrelsen bag VesterhavsRock håber på over 3500 betalende gæster på festpladsen i Fjerritslev i år mod 2600 betalende gæster i 2011. Arkivfoto: Torben Hansen
Bestyrelsen bag VesterhavsRock håber på over 3500 betalende gæster på festpladsen i Fjerritslev i år mod 2600 betalende gæster i 2011. Arkivfoto: Torben Hansen

Tema

Vis/skjul flere...

Avisannonce

Annonce

Annonce

Bestyrelsen satser over en million kroner på musikken til VesterhavsRock.

Krisen er ikke nået helt til Fjerritslev, når det gælder VesterhavsRock. For første gang satser bestyrelsen i år over en million kroner alene på musikken til en dags festivalen lørdag 4. august på byens dyrskueplads.

- Det er en meget kraftig satsning, når vi sidste år "kun" brugte omkring 600.000 kroner på musikken, fortæller Mads Krogh-Hansen.

Håber på 3500 gæster

- Vi håber at få mindst 3500 betalende gæster på pladsen i år mod 2600 gæster sidste år. Derfor den store satsning med topmusik for alle generationer.

Årets bands bliver Smokie, The Storm, Joey Moe, Medina og Kato.

- Bestyrelsen arbejder lige nu hårdt på at gøre pladsen endnu mere spændende i 2012 for gæsterne, afslører Mads Krogh-Hansen.

Nonstop musik på pladsen

Som noget nyt i år etableres en ekstra lille scene på pladsen. Herfra vil der lyde musik fra lokale bands i pauserne mellem hovednavnene på den store scene. Det betyder, at der vil være musik nonstop fra dørene åbnes til festivalen lukker.

På bar-siden kommer der også til at ske noget. Bestyrelsen bag VesterhavsRock arbejder på at lave sjove tema-barer, som ikke er set tidligere.

Indleder i Tværgade

Sidste år indledte VesterhavsRock festvalen allerede fredag aften i Tværgade i Fjerritslev.

- Det var en succes med musik og udskænkning samt salg af billetter. Den succes følger vi op igen i år i et samarbejde med Fjerritslev Handelsstandsforening. Vi udvider i år med også at være i Tværgade lørdag formiddag inden festpladsen åbnes, fortæller Mads Krogh-Hansen.

Overskud på 345.000 kr.

Festivalen gav i 2011 et overskud på godt 345.000 kroner mod 168.000 kroner året før.

Det er fem lokale idrætsforening, der står bag VesterhavsRock: FIF Fodbold, FIF Håndbold, Fjerritslev Badmintonklub, Fjerritslev Tennisklub og Fjerritslev Gymnastikforening.

Print artikel

Kommenter denne artikel

Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.

Visninger: 1492

Aabybronyt konkurrence

Nordjyske.dk lige nu

Det sker

Alle SportMusikFilmTeaterUdstillingerSøgMangler dit arrangement?Vinterferie 2012
                 
<februar 2012>
mationtofr
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728291234
567891011

Næste Toparrangement

Wiener Philharmonikerne
Sted
Aalborg Kongres & Kultur Center
Dato
26-02-2012
Læs mere