10. dec 2010 kl. 16:01
dykie39
Læs/besvar
HENNING VIL BÅDE HAVE LIVREM OG SELER PÅ :o)) ...... HVORFOR FORLANGDE HAN IKKE AT DE OGSÅ SKULLE DÆKKE TABET AF HANS LATTERLIGE HANDEL AF ØSTHAVNEN TIL SPOTPRIS ????? ELLER GIVE ÅLBORG ET LATTERLIG MUSIKHUS GRATIS...... ELLER ENDNU EN BETON KLODS DER SKYGGER FOR HELE HAVNEFRONTEN ELLER ENDNU ET LATTERLIG HOTEL OG LEJLIGHEDER FOLK IKKE HAR RÅD TIL AT LEJE...... ELLER EN 3 LIMFJORDS FORBINDELSE ....... ELLER BARE 4 FLASKER RØDVIN JENSEN. ÅLBORG SKIDER I NALLERNE OG BORGERNE BETALER ..... FOR HENNING OG CO S VANVITTIGE DISPENTIONER OG FISE FORNEMME IDEER. VI SKAL HAVE NOGET AT PRALE AF ......... STORT OG FINT SKAL DET VÆRE ............ MEN HAR ÅLBORG RÅD TIL DET ??????? NEJ OG ATTER NEJ.
Læs/besvar
10. dec 2010 kl. 16:19
Peter Jensen
Læs/besvar
For mig lyder det lidt som om, at køberne ikke er så pengestærke! Og måske ville have svært ved, at indfri løfterne om investeringer på 50 millioner over 5 år.
Læs/besvar
10. dec 2010 kl. 16:24
L Møller
Læs/besvar
Det er dog det mest utrolige jeg til dato har læst om Tivoli Karolinelund.Men nu er der ikke længere tvivl om at Henning G Jensen og slænget fra Aalborg Byråd hele tiden kun har haft et salg for øje med det ene formål at score en hurtig gevinst. Og lur mig om ikke at Henning G Jensen personlige ven, sponsor og kammerat byggematadoren Enggaard kommer til at løbe med alt omkring Tivoli grunden også ligesom det er sket alle andre steder i Aalborg Kommune gennem de seneste mange år.
Med det skete kan Henning G Jensen jo nu nemt komme og postulerer ?jeg gjorde alt der stod i min magt? men lad os bare slå det helt fast, den mand(Henning G Jensen) gør kun noget for sin egen vindings skyld efter min mening!
Jeg vil håbe at vælgerne i Aalborg snart kan komme lidt ud over den kant, hvor man bare stemme pr traditions. Der findes nye vej at gå. Vi har en så skøn by lad nu ikke Henning G Jensen ødelægge den sammen med SF.
Læs/besvar
10. dec 2010 kl. 16:29
L Møller
Læs/besvar
Peter Jensen!
Er du ikke klar over at såfremt den grund er forurenet så er synderen Aalborg Kommune.
Da familien Lind ejede Tivoligrunden var der en vedligeholdelses pligt i kontrakten med Aalborg Kommune denne pligt hat eksisteret helt fra Tivoliets begyndelse, og frem til at Kommunen overtog stedet selv.
Det vil sige for lige at skære det ud for dig- den der har forurenet grunden er Aalborg Kommune. Syntes du så på den baggrund at andre skulle komme og betale for noget som kommunen har lavet??
Læs/besvar
10. dec 2010 kl. 18:30
SIMPLY THE BEST
Læs/besvar
Frem for alle de musikhuse var det bedre man byggede et stadion til 60.000 tilskuere, et Gigantium til 15-20000 tilskuere. Der ville folk komme og se håndbold og fodbold, bare ikke Aab, de er rykket ned inden til serie 4 el. lign. Vi kunne afvikle Europacupfinaler, EM fodbold i Danmark sammen med København og alle andre interesserede. Hvad med en landskamp mellem England og Argentina når Parken ikke vil. Det danske landshold er ligesom Aab, direkte pinlige. At de vil være det bekendt overfor et danak publikum.
Læs/besvar
10. dec 2010 kl. 18:34
Luffe
Læs/besvar
kan kun give dig ret, men hvad mere kan man forlanger af en mand som Henning G der overhovedet ikke kan se ud over sin egen næsetip. Men harn er jo også kun uddannet folkeskolelærer, priser mig lykkelig for mine børn aldrig har skullet opleve den mand udøve sit hverv så ville de godt nok ha været lidt på ski...... Bare utroligt den mand stadig kan få lov til at skalte og valte med kommunens penge. Det er sikkert godt at han en ven der kan komme og redde situationen, når det er påkrævet, men var de ikke så gode bonkammerater, var det ikke sikkert der stadig var noget firma der hed "enggaard"
Læs/besvar
10. dec 2010 kl. 18:40
leo steenberg
Læs/besvar
hmm mærkeligt som folk bliver , når noget man holder af er ved at lukke , men ja gør jeg selv,, men endnu mærkeligere er det at man bruger en del flere penge på noget som ligger 35 meter fra tivoliet, og som kommer færre folk ,, MEN der er flere diretøre imellem dem ,, der kommer da ,, aalborg symfoni,,,, der brugte ca det dobbel pr billet end på tivoliet ,, men ikke nogen der snakker om at lukke det vel,, såå ærlig de går kun efter at få grund prisen og ikke andet
Læs/besvar
10. dec 2010 kl. 19:17
Laila Andersen
Læs/besvar
Skandinaviens største tivoli? Er det ikke Aalborg byråd? Uanset hvad der blev budt for Karolinelund, så vil Enggaars's lille bollefede nikkedukke afvise tilbuddet - der er efterhånden gået for meget Marius Andersen i Aalborg Byråd.
Læs/besvar
10. dec 2010 kl. 20:19
dykie39
Læs/besvar
L. Møller. :o)) Har jeg sagt/ skrevet det ????? Det tror jeg da ikke ..... Men det er måske noget du ved noget om ?? Laila: Hennings Tivoli .... Den var god.
Læs/besvar
10. dec 2010 kl. 21:33
Jens Iver Nielsen
Læs/besvar
Det er vist sagt før, men Aalborg har jo den borgmester man selv har valgt. Selvom man fornemmer at han har jokket i spinaten ret mange gange, så vil jeg opfrodre til at man fjerner ham på demokratisk vis. Flere af indlæggene indeholder kommentarer, der tangerer injurier, og det kan nemt give bagslag og afspore en sund debat. Det er nok for meget at tro, at man på den måde får Henning G. Jensen til at trække sig fra borgmesterposten i utide, selvom det nok står på manges ønskeseddel her op til jul.
Den sikre måde til at fjerne ham fra posten, er at finde en bedre egnet borgmesterkandidat inden næste kommunevalg. Det skulle vel heller ikke være en umulighed? Socialdemokraterne - der udgør et mindretal i byrådet - har reelt altid bestemt, hvem der skal være borgmester i Aalborg. Hvis de har Henning G. Jensen som spidskandidat ved næste valg igen, så må man vel bare stemme på én af de andre lister. Det er ulempen ved partipolitik, at det ikke altid er de bedst egnede, der kommer til at sidde på magten. I virkeligheden har partipolitik slet ikke sin berettigelse i kommunalpolitik?
Læs/besvar
10. dec 2010 kl. 22:33
Hans Peter
Læs/besvar
Jeg forstår ikke hvorfor en lejer skal gøres ansvarlig for grundens eventuelle forurening?-men det var måske blot for at sikre sig at ingen "bed på"?
Læs/besvar
11. dec 2010 kl. 13:15
L Møller
Læs/besvar
Du har mere en antydet det! Men det er jo også et folke rygte her i Aalborg af hr. Jensen og hr Borup sidder og drikker forskellige steder sammmen og jeg gentager det er et rygte, som jeg ikke ved meget om?
Læs/besvar
11. dec 2010 kl. 15:09
Hans Peter
Læs/besvar
Du har mere en antydet det! Men det er jo også et folke rygte her i Aalborg af hr. Jensen og hr Borup sidder og drikker forskellige steder sammmen og jeg gentager det er et rygte, som jeg ikke ved meget om?
[/quote]
Hvem er Borup?
Læs/besvar
13. dec 2010 kl. 11:32
Michael Madsen
Læs/besvar
Hvis Aalborg kommune havde afleveret en totalt ren grund, så havde det været i orden at forlange det af de nye lejere.
Men det gør man ikke, og den eneste grund der kan være er, at man slet ikke ønsker nogen ny lejer, og derfor stiller krav som man ved ingen vil indfri - såsom at den nye lejer skal betale for kommunens forurening....Det har været et rent afledningsforsøg, i forhold til skandalerne på Nordkraft - og de kommende med Musikkens Hus.
Læs/besvar