VEDTAGET: Folketinget har talt i sag om vindmøllecenter
ØSTERILD: Et stort flertal i Folketinget vedtog i går ændringsforslaget til lov om et testcenter for store vindmøller ved Østerild.
Kun Per Clausen fra Enhedslisten gik på talerstolen for at tale imod den nye ændringslov, der skal rette op på de fejl, der var i den første lov om testcentret.
- Det er en forkert beslutning at prioritere industriinteresser over hensyn til natur og miljø, fastholdt Per Clausen blandt andet.
Lov om et testcenter for store vindmøller ved Østerild blev vedtaget i juni sidste år, men netop som ekspropriationsforretningerne skulle til at gå i gang i efteråret, viste det sig, at loven var vedtaget på et fejlagtigt grundlag. VVM-redegørelsen tog nemlig ikke højde for, at Frøstruplejren og byen Hjardemål er støjfølsomme områder. Støjgrænserne ville derfor ikke kunne overholdes.
Hensigten med den nye ændringslov er at løse det problem, idet loven giver mulighed for at ekspropriere et antal eksisterende produktionsmøller. Dermed skal den samlede støj kunne bringes ned under grænseværdien.
- Det er ærgerligt, at man ikke har undersøgt, om der var andre fejl i VVM-redegørelsen, da man lovliggjorde det, sagde Per Clausen, der imidlertid var ene om at kritisere det store anlægsprojekt.
98 af de tilstedeværende politikere i folketingssalen stemte for ændringsforslaget, mens 9 stemte imod. De, der stemte for, var politikerne fra SF, Socialdemokratiet, Det Konservative Folkeparti, Venstre og Dansk Folkeparti, mens de, der stemte imod, var fra Enhedslisten, Radikale Venstre, Liberal Alliance samt løsgængeren Christian H. Hansen.
Den nye lov træder i kraft 3. marts.
I strid med lovgivning
Landsforeningen for Bedre Miljø, der er modstandere af testcentret, håber dog stadig, at det kan lykkes foreningen at bremse de forestående ekspropriationer af en række ejendomme i testcenterområdet.
De har for nyligt nedlagt påstand ved Vestre Landsret for at forhindre ekspropriationerne med henvisning til, at testcenterloven efter deres mening er i strid med både national og international lovgivning.
-
Print artikel
Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.
Visninger:
14