Kastrup: Poster skal ikke gå i arv

Socialdemokraternes spidskandidat, Thomas Kastrup-Larsen, mener ikke, at bestyrelsesposter skal gå i arv, men han vil ikke svare bekræftende på, om han vil gå efter at blive formand i havn og lufthavn.Arkivfoto: Lars Pauli
Socialdemokraternes spidskandidat, Thomas Kastrup-Larsen, mener ikke, at bestyrelsesposter skal gå i arv, men han vil ikke svare bekræftende på, om han vil gå efter at blive formand i havn og lufthavn.Arkivfoto: Lars Pauli

Avisannonce

Annonce

Annonce

Spidskandidat vil ikke sige, om han ønsker at gå efter formandsposterne i havnen og lufthavnen

Den måske kommende borgmester i Aalborg, spidskandidat for Socialdemokraterne, Thomas Kastrup-Larsen, vil ikke sige, om han ønsker at gå efter at blive formand for havn og lufthavn efter valget.

Det er spørgsmål er blevet aktuelt efter, at den nuværende borgmester Henning G. Jensen (S) har meddelt, at han gerne vil fortsætte i selskaberne, hvilket et byrådsflertal åbner op for med et ny regelsæt inklusiv opfordringer til kommende vedtægtsændringer i bestyrelser som i havnen og lufthavnen.

- Nej, jeg vil først se et valgresultat, før jeg vil lave en kabale om, hvem der skal hen de forskellige steder, siger Thomas Kastrup-Larsen.

Han vil ikke gå ind i en kommende kabale om posterne.

- Jeg har et sigte med mit borgmesterkandidatur, og det er at få befolkningens opbakning til at blive borgmester i Aalborg. Det andet ligger langt ude i fremtiden.

Bedste kompetancer

Thomas Kastrup mener dog ikke, at bestyrelsesposter skal gå i arv.

- Jeg synes, at det vigtigste byrådet kan gøre er, at sikre, at det ikke er nogle bestemte personer, der arver nogle ting. At det er borgmesteren eller en bestemt rådmand, der skal sidde der, men at vi i stedet får sammensat bestyrelserne med de bedste kompetencer, så de kan løse deres opgaver på den mest kompetente møde

Spidskandidaten mener, at det vigtigste er, at selskaberne drives på en måde, så de er med til at skabe vækst og udvikling og arbejdspladser i Aalborg.

Venstre og De Konservative har ellers peget på, at havn og lufthavn er vigtige udviklingsområder for kommunen, og at borgmesteren derfor skal være i spidsen begge steder, men sådan ser Socialdemokraternes spidskandidat ikke på det.

Ikke svagere borgmester

- Det er en principiel overordnet beslutning, at vi gerne vil stå helt frit, og det handler også om sætte det bedste hold, siger Thomas Kastrup-Larsen.

Han peger også på, at byrådet tidligere har fået på puklen for, at havnen ikke har en professionel bestyrelse.

Thomas Kastrup-Larsen mener ikke, at han bliver en svagere borgmester, hvis han ikke som den nuværende borgmester, indtager formandsposterne i havn og lufthavn og har fingeren på pulsen her.

- Jeg vil sige, at det at være borgmester handler i min optik meget om at være med til at lægge den politiske linje og være med til at tegne en retning for byen. Det handler også om, at man er med til at bringe mennesker sammen, være handlekraftig og skabe resultater. Jeg tror ikke det med, at borgmesteren sidder i spidsen for alting, nødvendigvis er det bedste for byen.

Print artikel

Kommenter denne artikel

03. feb 2012 kl. 14:06 preben

Læs/besvar

Det er da helt klart at Thomas Kastrup-Larsen "kun" kan mene at formandsposterne ikke skal gå i arv, for ellers ville han jo lukke muligheden for at Henning G Jensen kunne fortsætte som formand i Aalborg Havn og Lufthavnen. Det skal nok blive en dygtig borgmester vi får, ham skal Henning G Jensen nok styre hjemme fra sofaen af.

Læs/besvar

Se alle kommentarer

Visninger: 13

Aalborgnyt konkurrence NørresundbyNyt Promo

Mest læste

24 timerUgeMåned

Nordjyske.dk lige nu

Det sker

Alle SportMusikFilmTeaterUdstillingerSøgMangler dit arrangement?
                 
<maj 2012>
mationtofr
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910

Næste Toparrangement

Hvidstengruppen
Sted
BioCity
Dato
25-05-2012
Læs mere