Demokrati med mobillos - unge og lokalpolitik

Ved kommunalvalget i november 2009 gennemførte Frederikshavn Kommune prøvevalg for de 16-17-årige, der kunne stemme pr. mobiltelefon. Her lykkedes det at mobilisere de unge interesse for lokalpolitik, men det er svært at fastholde interessen. Nu gør
Ved kommunalvalget i november 2009 gennemførte Frederikshavn Kommune prøvevalg for de 16-17-årige, der kunne stemme pr. mobiltelefon. Her lykkedes det at mobilisere de unge interesse for lokalpolitik, men det er svært at fastholde interessen. Nu gør

Avisannonce

Annonce


Fakta


Ved kommunalvalget i november 2009 var stemmeprocenten 63,8 - den laveste i 35 år.
Samtidig faldt antallet af kandidater med næsten 20 procent.
De tal har fået byrådsmedlem Birgit Hansen (S) til at tage initiativ til en indsats, der kan involvere de unge vælgere.
I Frederikshavn er DSU, VU, SFU og LAU begyndt at vise interesse for byrådets arbejde og følger regelmæssigt byrådets møder.
En politisk følgegruppe med Birgit Hansen, Lars Møller (V), Peter Nielsen (K), Søren Visti Jensen (SF) og Peter Laigaard (LA) skal skabe kontakten til de unge.
I første omgang indkalder de de politiske ungdomsorganisationer og Ungdomsskolen til et møde.

Wake up call til unge og gamle - lokalpolitik skal ikke kun være for de gråhårede på vej på plejehjem

Gennemsnitsalderen nærmer sig efterlønsalderen, og hvis ikke kurven knækkes og de unge vækkes, kan byrådet snart holde sine møder på plejehjemmet ...

- Det er alvorligt, og det haster. Nu indkalder vi de politiske ungdomsorganisationer og Ungdomsskolen til et møde, for vi skal have vendt den alarmerende udvikling, siger byrådsmedlem Birgit Hansen (S).

Det er både de helt unge og midtergruppen, typisk børnefamilier, der ikke ofrer tid på lokalpolitik, og Birgit Hansen er klar til at bruge alle redskaber i værktøjskassen.

- Bornholm og KL har nogle erfaringer, vi kan trække på, og vi har selv for nogle år siden lavet en rapport over arbejdsvilkårene i byrådet. Det er materiale nok at tage af, siger Birgit Hansen.

To verdener

Samfundsforsker Johannes Andersen, AAU, har sit bud på den manglende interesse blandt de unge:

- Kommunen peger én vej, og de unge kigger en anden vej. De unge er ikke i kontakt med de lokale institutioner. De er ved at rykke væk fra deres forældre, skal studere og tilegne sig en verden, der ligger langt væk fra den kommunale verden. Derfor er motivationen begrænset, siger Johannes Andersen.

En anden forklaring er ifølge Johannes Andersen, at det kulturelle, som de unge er i kontakt med via foreningslivet, biografer, teatre og lignende, er fraværende i den kommunale valgkamp.

- Så er det lettere at forholde sig til det overordnede, skattepolitik for eksempel. Det handler om retfærdighed, om opbygning af velfærd og dynamik i samfundet. Her er det lettere at identificere forskellige ideologiske positioner.

Men hvad gør vi så for at fange de unges interesse?

- Der ér kun én vej. Vi skal involvere de unge på alle mulige måder. Støtte undervisningen i samfundsfag, oprette lokale ungdomsråd, som minimum give de unge høringsret og helst kompetencer og resurser. Giv dem ansvar og udfordringer, så de ikke kan lade være med at tage stilling. Men det er en svær øvelse. Specielt hvis ikke, der er noget på spil. Det er lettere at motivere de unge, hvis deres stemmer gælder noget. Støtte til et ungdomshus, penge eller prioriteringslister, så deres mening får reel betydning, siger samfundsforskeren.

Politik på den sjove måde

Den kommunale ungdomsskole har i flere år haft politik på skemaet.

- Unge vil gerne have hurtig respons og fristes let til at stå af, når de møder demokrati- eller bureaukratimuren og trægheden i et politisk system, siger Christian Mikkelsen, der er underviser på "Politik på den sjove måde".

- Vi laver blandt andet busture til EU-parlamentet i Bruxelles og til Christiansborg og har også besøgt TV2 News. Nu har vi som mål at komme til Bruxelles igen, mens Danmark har formandsskabet i EU, siger Christian Mikkelsen.

De unge er selv med til at planlægge og bestemme forløbet - på fuld demokratisk vis.

Print artikel

Kommenter denne artikel

Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.

Visninger: 18

Frederikshavnnyt konkurrence

Nordjyske.dk lige nu

Det sker

Alle SportMusikFilmTeaterUdstillingerSøgMangler dit arrangement?
                 
<maj 2012>
mationtofr
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910

Næste Toparrangement

Hvidstengruppen
Sted
BioCity
Dato
25-05-2012
Læs mere