To dømt i Norge for terrorplan mod Danmark

  • 31. januar 2012 04:00
  • Af:

Avisannonce

Annonce

Annonce

Oslo: Byretten i Oslo har dømt to mænd henholdsvis syv års fængsel og 3,5 års fængsel for planer om terrorhandlinger i Danmark.

Det drejer sig om Mikael Davud, der blev anset for at være hovedmanden bag planerne, og Sawad Sadek Saeed Bujak.

- Der er ingen tvivl om, at det var Davud, der tog initiativ til planlægning af terrorhandlingen og var hovedmand, sagde dommer Oddmund Svarteberg i retten.

Retten fandt det bevist, at Mikael Davud havde forsøgt at anskaffe sig 10 kilo hydrogenperoxid, der ville have svaret til omkring fem kilo TNT.

En sådan bombe er imidlertid ikke stor, sammenlignet med andre terrorsager.

Med dommene har anklagemyndigheden og norsk politis sikkerhedstjeneste, PST, fået medhold i de fleste punkter i den omfattende bevisførelse mod Davud og Bujak.

Straffen til de to er dog lavere, end anklagemyndigheden havde håbet på. Den havde bedt om 11 års fængsel til Mikael Davud og fem års fængsel til Sawad Bujak og den tredje tiltalte i sagen, David Jakobsen.

Sidstnævnte er frifundet for terrorplanen, men han er dømt fire måneders fængsel for indkøb af materiale til fremstilling af bombe.

Alle tre er indvandrere, der har opholdstilladelse i Norge.

Terrorplanen havde afsæt i sagen om Jyllands-Postens karikaturtegninger af profeten Muhammed.

Mål i Norge var ikke en del af anklagen, men de tre var så også tiltalt for at skaffe ingredienser til en bombe.

Der var stor forskel på forklaringerne fra de anklagede.

Davud, der er uigur fra Kina, sagde, at han alene havde til hensigt at sprænge den kinesiske ambassade i Oslo i luften.

Bujak, der er irakisk kurder, forklarede, at Jyllands-Posten var målet.

Ifølge dommen købte David Jakobsen materiale, som Davud skulle bruge til en bombe.

/ritzau/NTB

Print artikel

Kommenter denne artikel

Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.

Visninger: 1

Sektionsforsiden lige nu

24NORDJYSKE Web-TV - Seneste nyt
  • Tidligere bogholder sigtet for bedrageri Tidligere bogholder erkender bedrageri for næsten fem millioner kroner

    25.05.12 0:59
  • Dyrere at tage bussen Et stort flertal i Nordjyllands Trafikselskabs bestyrelse er med på at lade billetpriserne stige gen...

    25.05.12 0:38
  • Tyve hærger turister Indbrudstyvene har et særdeles godt øje til turister i sommerhuse ved Vesterhavet i øjeblikket.

    25.05.12 0:27
  • Sandfodring begyndt Nu er den årlige sandfodring af stranden ved Lønstrup begyndt.

    25.05.12 0:52
  • Køb en brandbil Thisted Brandvæsen sælger ud af gamle køretøjer.

    25.05.12 0:19
E-avisen

Du skal være logget ind for at have adgang til e-avisen.

Dagens e-avis

Det sker

Alle SportMusikFilmTeaterUdstillingerSøgMangler dit arrangement?
                 
<maj 2012>
mationtofr
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910

Næste Toparrangement

Hvidstengruppen
Sted
BioCity
Dato
26-05-2012
Læs mere