Nato: Pakistan i ledtog med Taliban

  • 02. februar 2012 04:00
  • Af:

Avisannonce

Annonce

Annonce

Islamabad: Det amerikanske militær siger i en hemmelig rapport, at Taliban med støtte fra Pakistan planlægger at genvinde kontrollen over Afghanistan, når Nato-styrkerne trækkes ud af landet.

Oberst Jimmie Cummings, der er talsmand for Nato-styrken i Afghanistan, bekræfter rapportens indhold, efter at dette blev offentliggjort af BBC og avisen The Times onsdag. Men han siger, at det hemmelige dokument ikke er en analyse og ikke bør opfattes som en sådan.

Iagttagere siger imidlertid, at den alligevel kan tolkes som en skadelig eller nedslående vurdering af Vestens 11 år lange krig i Afghanistan, som har haft til formål at hindre Taliban i at vende tilbage til magten.

Den kan også opfattes som en erkendelse af nederlag og dermed styrke Taliban og mindske de militantes vilje til at forhandle med USA og det upopulære styre i Kabul under præsident Hamid Karzai.

Den britiske ambassadør i Kabul, William Patey, skriver imidlertid på Twitter, at "hvis grupper i Taliban tror på, at de kan tage kontrol med Afghanistan i 2015, så vil de få sig noget af et chok."

Den lækkede rapport bygger på udsagn fra fængslede afghanske oprørere, og den er afleveret til Natos øverstkommanderende i Afghanistan.

- Regeringen i Pakistan er fortsat stærkt involveret med Taliban, hedder det. Pakistan kalder beskyldningen for "pjattet".

Det fremgår af Nato-dokumentet, at efterretningstjenesten ISI i Pakistan arbejder ud fra den antagelse, at Taliban vil sejre, når de vestlige lande trækker deres soldater hjem.

- ISI er helt igennem vidende om Talibans aktiviteter, og hvor højtstående Taliban-folk befinder sig.

- Taliban-ledere mødes regelmæssigt med ISI's mandskab, som rådgiver om strategi og formidler enhver bekymring, der vedrører Pakistans regering, står der i dokumentet./ritzau/AFP

Print artikel

Kommenter denne artikel

Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.

Visninger: 2

Sektionsforsiden lige nu

24NORDJYSKE Web-TV - Seneste nyt
  • Tidligere bogholder sigtet for bedrageri Tidligere bogholder erkender bedrageri for næsten fem millioner kroner

    25.05.12 0:59
  • Dyrere at tage bussen Et stort flertal i Nordjyllands Trafikselskabs bestyrelse er med på at lade billetpriserne stige gen...

    25.05.12 0:38
  • Tyve hærger turister Indbrudstyvene har et særdeles godt øje til turister i sommerhuse ved Vesterhavet i øjeblikket.

    25.05.12 0:27
  • Sandfodring begyndt Nu er den årlige sandfodring af stranden ved Lønstrup begyndt.

    25.05.12 0:52
  • Køb en brandbil Thisted Brandvæsen sælger ud af gamle køretøjer.

    25.05.12 0:19
E-avisen

Du skal være logget ind for at have adgang til e-avisen.

Dagens e-avis

Det sker

Alle SportMusikFilmTeaterUdstillingerSøgMangler dit arrangement?
                 
<maj 2012>
mationtofr
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910

Næste Toparrangement

Hvidstengruppen
Sted
BioCity
Dato
26-05-2012
Læs mere