Danske stjerner sørger over Whitneys død

Popdivaen Whitney Houston døde, da hun ved et uheld druknede i badekarret på sit hotelværelse i Beverly Hills. 
Arkivfoto: Scanpix
Popdivaen Whitney Houston døde, da hun ved et uheld druknede i badekarret på sit hotelværelse i Beverly Hills. Arkivfoto: Scanpix
  • 12. februar 2012 12:50
  • Af:

Musikverdenen har midsten en stor stjerne i nat. Kendte danskere sørger over tabet.

Stjerner fra hele verden begræder popdivaen Whitney Houstons død. Også kendte danskere har fra morgenstunden vist deres sorg gennem de sociale medier.

Whitney blev fundet død på det samme hotel i Los Angeles, som hendes mentor, musikmogulen Clive Davis, holdt sin årlige pre-grammyfest forud for søndagens prisuddeling.

X factor-dommeren fra 2010, produceren og sangskriveren Soulshock, der er bosiddende i Los Angeles, var med til Clive Davis' fest. På Twitter kom han med en stemningsrapport.

-Trykket stemning her ved Clives fest ... Vi har mistet den største kvindelige sanger, skriver han på sin Twitterprofil.

Advarer mod stoffer

Også dette års kvindelige dommer i års X-factor-konkurrence, Pernille Rosendahl, sender en hilsen til den nu afdøde papdronning.

- En stor Diva har stillet træskoene. Whitney, hvor end du er, så spiller jeg denne så højt, at jeg håber, du kan høre den, skriver hun og linker til Whitneys kæmpehit "I have nothing".

En anden tidligere X factor-dommer mindes også Whitney og benytter samtidig lejligheden til at komme med nogle formanende ord.

- Ha en dejlig søndag og hvil i fred til Whitney. DON'T DO DRUGS!, skriver Remee.

- Hvilket trist tab, skriver rapgruppen Outlandish.

Wozniacki vil savne

Også fra andre steder end musikverdenen sørger kendte danskere over Whitney.

- R. I. P Whitney Houston! Hun vil blive savnet! En af de bedste kvindelige sangere gennem tiden!, skriver tennisstjernen Caroline Wozniacki på Twitter.

Fra politisk hold mener den ansvarlige minister for stofmisbrugere, socialminister Karen Hækkerup (S), at det er "en skam, at det gik som det gjorde".

- Verden har mistet et af sine største talenter til alkohol, stoffer og et alt for hårdt liv, skriver hun på Facebook.

/ritzau/

Print artikel

Kommenter denne artikel

12. feb 2012 kl. 13:18 bo folmer nielsen

Læs/besvar

Også dette års kvindelige dommer i års x- factor- konkurrence, Pernille Rosendahl, sender en hilsen til den nu afdøde papdronning ?  

Læs/besvar

12. feb 2012 kl. 15:44 qqq qqq

Læs/besvar

Men hun er da en værdig kandidat til Darwin prisen. For de få der ikke ved det tildeles denne pris til en person der har taget sig selv af dage på den mest tåbelige måde. Og på denne måde forberdet den menneskelige genpulje.

Læs/besvar

Se alle kommentarer

Visninger: 8

Sektionsforsiden lige nu

24NORDJYSKE Web-TV - Seneste nyt
  • Tidligere bogholder sigtet for bedrageri Tidligere bogholder erkender bedrageri for næsten fem millioner kroner

    25.05.12 0:59
  • Dyrere at tage bussen Et stort flertal i Nordjyllands Trafikselskabs bestyrelse er med på at lade billetpriserne stige gen...

    25.05.12 0:38
  • Tyve hærger turister Indbrudstyvene har et særdeles godt øje til turister i sommerhuse ved Vesterhavet i øjeblikket.

    25.05.12 0:27
  • Sandfodring begyndt Nu er den årlige sandfodring af stranden ved Lønstrup begyndt.

    25.05.12 0:52
  • Køb en brandbil Thisted Brandvæsen sælger ud af gamle køretøjer.

    25.05.12 0:19
E-avisen

Du skal være logget ind for at have adgang til e-avisen.

Dagens e-avis

Det sker

Alle SportMusikFilmTeaterUdstillingerSøgMangler dit arrangement?
                 
<maj 2012>
mationtofr
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910

Næste Toparrangement

Hvidstengruppen
Sted
BioCity
Dato
26-05-2012
Læs mere