40 procent af Beredskab Vesthimmerland er under 25 år takket være beredskabets Ungdomsbrandkorps
LØGSTØR: I Vesthimmerland kniber det sjældent med at finde frivillige til Beredskabet. Det skyldes ikke mindst et initiativ, som beredskabet satte i verden tilbage i 2005. Da besluttede Beredskab Vesthimmerland nemlig at etablere et såkaldt Ungdomsbrandkorps, hvor unge kunne vælge faget i den kommunale ungdomsskole. Det har vist sig at være en succes:
- Takket være Ungdomsbrandkorpset er 40 procent af vores beredskab under 25 år, Det ser man altså ikke mange steder i landet. Samtidig har vi aldrig svært ved at hverve frivillige til Beredskabet, fortæller Lars Marquart, der er leder af ungdomsbrandkorpset.
Ungdomsbrandkorpset er et tilbud til unge i alderen 13 til 18. Undervisning svarer til en grunduddannelse i brand, og det er i sig selv ikke en uddannelse. De unge får dog et førstehjælps- og hygiejnebevis, men samtidig så er kurset kompetencegivende til brandmandsuddannelsen.
-
Print artikel
Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.
Visninger:
24