Olsen satser på de sikre kort

Landstræner Morten Olsen under onsdagens pressemøde, hvor truppen til kampen mod Rusland blev offentliggjort. Til højre U 21-landstræner Morten Wieghorst. 
Foto: Scanpix
Landstræner Morten Olsen under onsdagens pressemøde, hvor truppen til kampen mod Rusland blev offentliggjort. Til højre U 21-landstræner Morten Wieghorst. Foto: Scanpix
  • 22. februar 2012 13:37
  • Af: RBO

Avisannonce

Annonce

Annonce

Fakta


Landstræner Morten Olsen har udtaget følgende trup til landskampen mod Rusland i Parken onsdag den 29. februar kl. 19.45:

Målmænd:
Thomas Sørensen, Stoke.
Stephan Andersen, Evian.
Forsvarere:
Andreas Bjelland, FC Nordsjælland
Daniel Agger, Liverpool
Daniel Wass, Evian
Lars Jacobsen, FC København
Simon Poulsen, AZ Alkmaar
Simon Kjær, AS Roma
Midtbanespillere:
Christian Poulsen, Evian
Christian Eriksen, Ajax
Jakob Poulsen, FC Midtjylland
Lasse Schöne, NEC Nijmegen
Michael Silberbauer, Young Boys
Niki Zimling, Club Brugge
William Kvist, VfB Stuttgart
Angribere:
Dennis Rommedahl, Brøndby
Mads Junker, Roda
Michael Krohn-Dehli, Brøndby
Nicklas Bendtner, Sunderland
Tobias Mikkelsen, FC Nordsjælland

Landstræner Morten Olsen tager kendte folk med mod Rusland. Lasse Nielsens EM-håb synes dermed slukket medmindre der opstår skader i forsvaret.

Det er en trup stort set blottet for eksperimenter, som landstræner Morten Olsen onsdag har udtaget til venskabskampen mod Rusland 29. februar.

Roda-angriberen Mads Junker, der ikke har spillet en landskamp siden marts sidste år, er tilbage i landsholdstruppen, der ellers indeholder de sikre kort.

Junker er truppens eneste oplagte alternativ til Nicklas Bendtner, der endnu ikke har været på banen for Sunderland, siden han pådrog sig skader i ansigtet i en ligakamp i januar.

Det er værd at bemærke, at Morten Olsen denne gang ikke har fundet plads til nogen af de uprøvede folk, han tog med på ligalandsholdet til Kings Cup i Thailand i januar.

Fra den tur er Tobias Mikkelsen, Andreas Bjelland og Jakob Poulsen med mod Rusland, og alle tre har været med på landsholdet tidligere.

Tobias Mikkelsen fik sin debut, da han kom på banen efter pausen, da Danmark besejrede Finland 2-1 i november.

Der er altså ikke blevet plads til eksempelvis angriberen Simon Makienok eller fløjspilleren Emil Larsen, der begge viste lovende præstationer i den thailandske varme.

Heller ikke Jesper Jørgensen, der som midtbanespiller har scoret en række mål for den belgiske topklub Gent, er blevet udtaget denne gang.

/ritzau/

Print artikel

Kommenter denne artikel

Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.

Visninger: 7

Sektionsforsiden lige nu

Mest læste Sport

Seneste nærnyt

Det sker

Alle SportMusikFilmTeaterUdstillingerSøgMangler dit arrangement?
                 
<maj 2012>
mationtofr
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910

Næste Toparrangement

Hvidstengruppen
Sted
BioCity
Dato
26-05-2012
Læs mere