Gennembrud for forskningen i bakterier resulterer nu i en statslig bevilling på 28 millioner kroner til etablering af et nyt center for grøn miljøteknologi under ledelse af Aalborg Universitet.
Danske forskere og virksomheder skal sammen med udenlandske eksperter udnytte helt ny viden om kontrol af bakterier til mere effektiv vandrensning og fjernelse af miljøfremmede stoffer.
Metoderne, som universitetet skal arbejde med, er i første omgang rettet mod rensning af spildevand, og derfor deltager renseanlæg i blandt andet Aalborg Kommune aktivt i projektet.
Store ambitioner
Støtten til arbejdet med de konkurrencedygtige miljøteknologier kommer fra Det Strategiske Forskningsråds særlige pulje til bæredygtig energi og miljø. Initiativtager er professor Per Halkjær Nielsen fra Aalborg Universitets Institut for Kemi, Miljø og Bioteknologi:
- Vores ambitioner er kæmpestore, fordi vi nu får vi mulighed for en langsigtet koordineret indsats inden for et spændende og perspektivrigt forskningsområde. Vi vil etablere en videnskabelig og ingeniørmæssig platform på højeste niveau, hvor alle vigtige danske aktører og udenlandske eksperter i fællesskab skal sikre en førende position inden for grønne miljøteknologier. Det ville være umuligt uden opbakningen fra Det Strategiske Forskningsråd og de deltagende firmaer, siger Per Halkjær Nielsen.
Mange i projektet
Med i projektet er også forskere fra Danmarks Tekniske Universitet, Dansk Hydraulisk Institut og Teknologisk Institut samt udenlandske eksperter fra universiteter i Norge, Holland og Østrig.
Desuden er der en række industrielle partnere inklusive Novozymes, Krüger, Alfa Laval og Grundfos BioBooster. Håbet er at de og andre videnstunge dele af dansk erhvervsliv kan få en gavnlig sideeffekt ud af at hjælpe miljøet.
Tip en ven
Print artikel
Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.